„Tesztelés alatt” című sorozatomban különböző orsók belső szerkezete kerül részletes bemutatásra. Az új etetőanyagok, csalik és aromák mellett sokakat érdekel az orsók műszaki tartalma is. Az első részben egy népszerű nyeletőfékes modellé lesz a főszerep. Lássuk tehát, mit rejt a kis fekete kurbli belseje!
A sorozatban új orsók kerülnek a kis asztalomra, mert egy használt modell, az igazat megvallva, nem mutatna valami jól a képeken! Mielőtt bármibe is belekezdenék, szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy egy új orsó házának megbontása a garancia elvesztésével jár! Én ezt most megteszem, de kizárólag saját felelősségre! Annyit elárulhatok, hogy nem véletlenül esett a választásom e típusokra, amikor úgy döntöttem, hogy kiegészítem pár új modellel a felszereléseimet és lecserélem néhány régebbi kurblimat. Miért pont a By Döme orsókra esett a választásom? A válaszom egyszerű: Mert nagyon jók ár/érték arányban! Több horgászboltos ismerősömmel is egyeztettem az utóbbi időben, és nem panaszkodtak a vevők, miután beszerezték a TEAM FEEDER orsócsalád egy-egy tagját! A korábbi karbantartások során szerzett tapasztalataim alapján sem lehetett kérdés, hogy érdemes olyan típusokat választani, amiket nem küldenek szervizbe már az első szezon után. Némi töprengés után végül négy tekerőt választottam. Egy Carp Fighter LCS 4000-est, egy Pearl Carp 5000-est, egy Power Fighter 5000-est és egy Long Cast 4500-ast.
Kellemeset csalódtam, amikor először vettem a kezembe ezt a kis fekete műszert. Nagyon szépen, finoman járt, és a hajtókarja nem pörgött a végtelenségig. Természetesen fontos az orsó könnyed futása, de az nem jó, ha úgy pörög, mint a búgócsiga! Ha a hajtókar szokatlanul sokat forog, az a belső szerkezet és/vagy a csapágyak kenésének hiányára utal. A pontosan illesztett alkatrészeknek köszönhetően a hajtókar nem lötyögött, az első fék, illetve a nyeletőfék is hibátlanul szerepelt az „első próbán”. Az orsó kinézete talán másodlagos szempont, de meg kell hagyni, hogy ez a szép fekete és grafitmetál színezés nagyon feldobja ezt a kis tekerőt! Az orsó legfontosabb paraméterei a következők:
- Méret: 40
- Csapágy: 3 + 1
- Áttétel: 4,6 : 1
- Tömeg: kb. 425 g
- Orsóház anyaga: grafit-hybrid
- Fékrendszer: első fék + hátsó nyeletőfék
- Dob anyaga: alumínium
- Zsinórfektető rendszer: S-Curve
- Zsinórtároló kapacitás: 0,20 mm / 185 m
- Ár: 9.790 Ft
Az összes By Döme orsó minőségi dobot kapott. Mindegyik forgácsolt alumíniumból készül, a mai elvárásoknak megfelelően. Nagyon kellemes hangot ad a kis kurbli, mikor egy jobb hal a zsinórt húzza! Külön kiemelném, hogy az alkatrész, ami ezért felelős, soha nem fog tönkremenni, ugyanis egy rugós fém alkatrész működteti. Műanyagnak itt se híre, se hamva! (A fékhang megszűnéséért leggyakrabban egyébként az olcsó, műanyag alkatrészek felelősek.)
Egy olyan orsónál, ami nem kerül többe, mint 10.000 Ft, nagyon ritkán alkalmaznak fémperselyeket a felkapókar csuklóknál. Nos, a Carp Fighter mindkét oldalán van ilyen, ez még strapabíróbbá és időt állóbbá teszi a szerkezetet! A zsinórvezető görgőnél pedig ott van a jól megkent, minőségi acél csapágy.
Ennél a típusnál, ha bekapcsoljuk a nyeletőféket, a kar felfelé áll. Más orsóknál (pl. Pearl Carp) ez fordítva működik, tehát bekapcsolt állapotban a kar úgy áll, mint a Carp Fighternél alaphelyzetben. Erre a kis apróságra nem árt figyelni, ha mondjuk két különböző nyeletőfékes modell van a botokon.
Nem csalás, nem ámítás, az orsó műszaki tartalma teljes mértékben megfelel a leírásnak! Sajnos találkoztam már olyan modellel, ami az előírtnál kevesebb csapágyat tartalmazott. A Carp Fighterben ott van a 3 + 1 csapágy, méghozzá a legfontosabb helyeken. Melyek ezek? A tányérkerék bal oldala, a csigatengely, a zsinórvezető görgő + a tűgörgős visszaforgásgátló. A tányérkerék jobb oldalán egy kellően zsíros poliamid siklócsapágy gondoskodik az orsó csendes futásáról. Érdemes néhány szót szólni a dobemelő fogaskerék belsejében lévő fémperselyről is. Ez szintén egy olyan alkatrész, ami növeli a kurbli élettartamát, mivel a fogaskerék nem csak a ház csonkján helyezkedik el!
Túlságosan nem szoktam feltölteni a kisméretű orsókat, hiszen ezekkel nem lehet nagy távolságba horgászni. Jól látható a képen egyébként, hogy az orsó dobjának hátsó fele szélesebb, mint az első. Ez egy ötletes megoldás, ugyanis a kisebb dobokról könnyebben leugorhat a damil, majd a dobtengelyre csavarodhat. Azzal viszont megelőzhető a probléma, ha nincs túltöltve, illetve a hátsó dobperem magasabb az elsőnél, mint pl. ennél a típusnál. Nem véletlen, hogy a Carp Fighter az egyik legnagyobb darabszámban eladott nyeletőfékes feeder orsó. Kedvező árához komoly műszaki tartalom is párosul, ezenkívül három méretben kapható, így mindenki ki tudja választani a neki megfelelőt. Biztos vagyok benne, hogy ez a kis orsó igazán élvezetessé teszi majd a partközeli horgászataimat és a Zala folyón sem fog cserbenhagyni. Aki viszont ennél is komolyabb műszerre vágyik, de mégsem szeretne sokat költeni, annak jó választás lehet a Pearl Carp vagy a Master Carp LCS orsócsalád valamelyik tagja. A következő részben egy Pearl Carp 5000-est mutatok be részletesen.
Írta és fényképezte: Járfás Dávid