Az elmúlt évben, a szezon vége felé lehetőségünk nyílt egy nem hétköznapi vízterületen horgászni, ahol nem kevés kihívás várt ránk és felejthetetlen élményekkel lettünk gazdagabbak. Manapság a modern pontyhorgászatban gyakran nagyobb trófeának számít, ha olyan kapitális egyedet sikerül fognunk, ami még soha nem találkozott horoggal. Ez vadvizeken természetes, hiszen erről is szól a bojlizás, hogy megfogjuk az öreg, rafinált vadpontyokat, de napjainkban egyre többen látogatják a telepített magántavakat, itt keresve kapitális fogásaikat. Ilyen túlhorgászott vizeken már-már túlságosan is óvatosak a nagyobb példányok, és ha sikerül is fognunk párat, hát sajna elég megviseltek a helytelen horogkiszedéstől, számtalan akasztástól.
A mi célunk tehát egy természetes vízterület felkutatása volt, amiről csupán annyi információt kaptunk, hogy gyönyörű halakat rejteget, és védett területnek számít, ahol ez idáig tilos volt a horgászat. A tavat 4 alkalommal tesztelhettük, és sikerült hibátlan, egészséges nyurgapontyokat horogra csalni.
A történet egy spontán szeptember hétköznapi meghívóval indult, de sajnos a munka miatt csak délután négykor értünk ki a helyszínre. Gyorsan becsúzliztam fél kg Monster Crab bojlit, beélesítettük a botokat és inkább faggattuk a tógazdát a hely történelméről, halairól. 17:35-kor valami visszaejtette a földre a swingert… quick drag be, rátekerés, bevágás és bő 10 perces fárasztás, majd szákolás után csak bámultuk a csodát, amiről hallgattuk a legendákat. Hibátlan nyurga, ami horoggal még soha nem találkozott!
Helyszín:
Ez a vízterület Dél-Szlovákiában, közvetlenül a Duna mellett helyezkedik el Dunaradványnál. A Zsitva egy nagyon öreg és hosszú csatornarendszer, melyet sok idős horgász büszkén emleget. A virti nagy tó mellett torkollik a Dunába, itt található ez a holtág. A tavat hosszadalmas küzdelem során sikerült magánkézbe venni, több éven keresztül védeni, táplálni a benne élő halállományt és azt továbbgyarapítani. Ezért tulajdonosai 2013 tavaszától szeretnék ezt egy exkluzív vadvízi horgászparadicsommá alakítani, kizárólag sporthorgászok részére, ahol alap dolog a hal védelme és visszaengedése. Mindenféle halfaj megtalálható itt, 2 éve süllőket és régebben harcsákat is telepítettek. Azonban minket a bivalyerős nyurgapontyok érdekeltek.
„A” szektor, 18:00
Folytatva az első délután eseményeit, a félszigeten feederbottal sikerült Ferinek egy 2,5 kg-os potykát fognia, ezért úgy döntöttünk, maradunk 23 óráig. Egy 3 librás bot végszerelékét felcsaliztam egy fluo pop-uppal kombinált 15 mm-es squid bojlival, ami meg is hozta az eredményt.
Az adrenalin-szintem egyre emelkedett… már mindkét botom fluo csalikkal volt beélesítve, amik maximum 1 órát ázhattak, mert sikerült még 3 gyönyörű vadpontyot fognom. Nem volt gyerekjáték a fárasztásuk fejlámpákkal sem. Sajnos az esti képek nem adták vissza igazán a halak szépségét, de a későbbi nappali képeken ezt bepótoltuk.
„B” szektor
Másnap azonnal elkezdtük a szervezkedést a hétvégére, ugyanis muszáj volt egy ilyen sikeres gyors próba után felkutatni a tó más területeit is. Szombaton sajnos igencsak fülledt idő várt minket alacsony légnyomással, ezért számítottam is a kapástalanságra. A második választásunk a félszigettel, az „A” szektorral szemben levő partszakasz volt. Itt található a mélyebb víz. Feederbottal Ferinek egy amurt és egy kis pontyot, bojlissal egy kisebb, 3 kg-ost és egy gyönyörű 7+-os nyurgatestű tükröst sikerült horogra csalni.
„C” szektor
A második, kissé gyengébb próba feladta a leckét: szembesültünk vele, hogy ez mégiscsak egy vadvíz, itt nem gyerekjáték a pontyfogás. De annál nagyobb élmény a fárasztás, ezért reménykedve a hátsó, akadósabb nádast választottuk „C” szektornak Október első hétvégéjén vágtunk neki a tó legérintetlenebb, egyben legszebb részének. Itt valamivel kisebb a vízmélység és számomra a nádtövek gyanúsan jó helynek tűntek.
Bojlis botra az előző írásomban bemutatott távdobó végszereléket használtam, etetésre a Fox bojli csúzlija volt a legjobb választás, mivel a Spodbomb túl zajos lett volna ezen a nyugodt, sekély helyen. A rákos-kagylós csalikban bíztam igazán, mivel számtalan természetes táplálék adott, és ezek a halak nem találkoztak ez idáig sem bojlikkal, sem pelletekkel. Pro Line Monster Crab és Fish bojlikkal etettem. Pop-upra Fresh Fish és Monster Crab voltak a nyerők. Egy halat sikerült Strawberry-Scopex fluo bojlival fogni.
A feederbotokat 0,25 mm-es Daiwa zsinórral, 35 g-os pellet kosárral, 16-os Braxx előkezsinórral, és 8-as Gamakatsu Super horoggal használtuk, mivel elég kemény pálya a nádas. Előző napokban Ferinek fárasztás közben gyengének bizonyult a 20-22-es főzsinór. Az etetőanyagok közül a Ponty Piros + Pelletes Fekete kombináció hozta a legszebb eredményeket - érdekes módon halibuttal vagy hajszálelőkén kis szivaccsal lebegtetett kukoricákkal csalizva. Kisebb példányokat, kárászokat sikeresen fogtunk horogra tűzött Vad Ponty puha pellet + csonti kombókra, de inkább csak a nagyobbakat raktuk be a cikkbe. :)
Második októberi hétvégénken újra a „C” szektort vettük célba, mivel úgy gondoltuk, ez a hely nyújtja a legtöbb táplálékot és biztonságot a halak számára. Gyönyörű őszi ködös reggel várt minket. A képek lehet, átadják a hangulatot, de ide igazából ki kell menni és érezni! A tükörsima vízfelszínen a halfordulások biztos fogást ígértek. Ilyen csodás őszi reggelen muszáj volt fogni legalább 1-1 pontyot! Nem sokkal szétpakolás után, 9 óra után feederbotra meg is jött a reggeli torna. :)
Ezzel a fogással bebizonyosodott, hogy hatalmas élmények várnak még itt ránk és 2013-tól a többi idelátogató sporthorgászra. 4 horgászat alatt minden nap sikerült 7-8-10 kg feletti vadpontyot fogni, és ebből kiindulva biztosan vannak itt még nagyobb példányok is.
Mindenképp olyan horgászoknak tudom ajánlani a vizet, akiknek van elég tapasztalatuk, szeretik a kihívásokat, mivel nem egyszerű horogra csalni és még annál is nehezebb megszákolni az itteni nyurgákat.
Tavasszal a MESTER-tavon már kiépített horgászhelyek, minden igényt kielégítő faház és stégek fogják várni az idelátogató sporthorgászokat. Információt a tóról a világhálón, azon belül a Facebookon hamarosan megtalálják az érdeklődők, addig is Facebookon keresztül South Carp Team oldalán adhatunk infót, akár személyesen is.
Utolsó napon egy pár rablást látva „pergető ihletet” kaptam és sikerült a tó egyik rablóhalát is megfogni :)
Facebook / South Carp Team