Sorozatom első részében megismerhettétek már a Száraz-ér csatornát és az első szárnybontogatásaimat ezen a rendhagyó horgászvízen. Az első sikereim után természetesen többre és többre vágytam, éppen ezért úgy döntöttem, hogy a rendkívül hatékony matchbotos úszós készséget feederbotokra cserélem. Nem titok, soha életemben nem horgásztam feeder technikával ilyen jellegű, keskeny csatornán, tehát éppen ideje volt kipróbálni, tele voltam kérdésekkel és kíváncsisággal! Tartsatok velem, és részletesen bemutatom, hogyan is lehettek sikeresek pontyhorgászat során, csatornán, feederbotos technikával…
Miért pont a feeder technika?
A terv roppant egyszerű volt. Az eddigi Száraz-ér csatornán megszerzett tapasztalataimhoz kellett hozzáigazítani az általam preferált feeder technikát, mindezt úgy, hogy pontyot, pontyokat tudjak fogni. Több okból kifolyólag is ragaszkodtam a feederezéshez:
Bár nagyon élvez(t)em a compók jelenlétét, a pontyok megfogása jelentette az elsődleges célomat, a szelektálásra viszont a feederbotos technika határozottan célravezetőbb.
Ennyire szűk, náddal benőtt vízterületen soha nem fogtam még pontyot feederbottal, így ezt a fajta célkitűzést is szerettem volna végre valóra váltani.
Darabosabb hal akasztása során jóval nagyobb eséllyel tudom szákba terelni a pontyokat ezekkel a gerinces, erős botokkal, mint a lágy matchbotokkal.
Helykeresés – mégis, milyen helyeket érdemes vallatni?
Ez a sikeres horgászat sarkalatos pontja, pláne úgy, hogy napi szinten 2-2,5 órát tudok esténként horgászatra fordítani. Ez azért hatványozottan megnehezíti a helyzetet, mert ennyi idő alatt kell eljutnom a pontyokhoz.
Az eddigi tapasztalataim alapján itt a halak a parthoz közeli, növényzettel (sással, náddal) tarkított területeken táplálkoznak, tartózkodnak. Ennek tudatában választottam egy fix helyet, ahol minden horgászatom zajlott. Körbetapogattam egy ólommal, mielőtt elkezdtem kijárni erre a helyre horgászni. Megérzésre, látványra minden adott volt, hogy működjön.
Kulcsfontosságú kérdés: a végszerelék összeállítása
Fentebb említettem, hogy iszapos, torzsás placcon horgásztam, így eleinte ez fejtörést okozott a végszerelék kiválasztása szempontjából. Több variációt is kipróbáltam, mire eljutottam az optimális, legegyszerűbb szerelékig. Fontos volt, hogy mindenképpen olyan (nem talpólmos) végszerelékre volt szükségem, amellyel elérhetem a tökéletes csali-felkínálást, így eljutva a pontyokhoz. Apropó, végszerelék bejuttatása, a „nem létező” távolság miatt mindig alsó lendítéssel történtek a „dobások”, amely során arra kellett figyelnem, hogy a csali megfelelően érkezzen meg az aljzatra.
Horgászataim észrevételei, amelyekkel felgyorsítható a siker
Több hasznos megfigyeléssel nagyot léphetünk a siker felé vezető úton, ami leegyszerűsítve annyi lenne, hogy „Jókor, jó helyen kell lennünk!”… Részletesebben: nagyon fontosak a napszakok. Szándékosan – amennyire időm engedte – kipróbáltam több napszakot is. Érdekes, de a kora hajnali, valamint a déli, délutáni órák nagyon passzívnak bizonyultak. A legeredményesebbek a kora esti órák voltak, ami bizony kapásokban, pontyokban volt mérhető.
A lágy, iszapos aljzatnak köszönhetően jól látszódnak a csatornán a túrások, e jelek tökéletesen megmutatják nekünk, hol mozognak, táplálkoznak a halak. Végül egy érdekes megfigyelés, amely a Száraz-ér, tótkomlósi szakaszán nagyon működik: a záporos, esős időszak utáni horgászatok elképesztően eredményesek. Nyilván ez ahány víz, annyi szokás, de kiindulási alapnak véleményem szerint sok helyen érdekes, hasznos lehet…
A horgászataim stratégiája – út a nagyobb testű pontyokhoz?
Többször említettem, hogy a csatornahorgászat egyik alappillére az egyszerűség. Feederbotos horgászat esetén sincs ez másképpen. Minden horgászatomat azzal kezdem, hogy a kipakolás előtt egy-egy bő marék főtt kukoricát etetek a később meghorgászott helyekre, ahová a végszerelékeimet dobom. Apropó, végszerelék. A 25 g-os Rocket Feeder kosárra azért esett a választásom, mert kisméretű, könnyű, nincs rajta talpólom, így tökéletesen felfekszik a laza, iszapos aljzaton, nem süllyed el benne. Minden alkalommal üresen dobtam be, megtöltés nélkül. Fontos! Minden egyes új dobás után további szűk marék kukoricát dobtam a bevetett végszerelékekre. A főtt kukoricával (valamint az apróhal-mágnes etetőanyag elhagyásával) kiküszöbölhetjük az kisebb halak aktivitását. A csalogatóanyagokat nem bonyolítom tehát túl, ám ugyanez igaz a csalikra is. Mutatom, hogy milyen csalikkal voltam a legeredményesebb, és jutottam el a testesebb pontyokig…
Horgászatok összegzése, cikksorozat folytatása?
Úgy gondolom, hogy tökéletesen sikerültek ezek a rövid, feederbotos csatornahorgászataim, amelyek során 10 pontykapásig és 8 pontyig sikerült jutnom. Mindezt szám szerint 6 horgászaton sikerült abszolválni. És ami a lényeg, egyetlen egy apróhalat sem fogtam ezeken a horgászatokon. A csatornán töltött idő egy teljesen más, nyugodt dimenzióba repít, amelynek minden pillanatát élvezem. A halak vadsága, a természet közelsége, a nem szokványos körülmények mind-mind arra sarkallnak, hogy folytassam a sorozatot és publikáljam a Haldorádó Horgászportál olvasóinak. Egy biztos, a következő célt már kitűztem, most már a megvalósításán dolgozok, ami nem lesz egyszerű, de ha sikerül, elképesztő lesz, azt garantálom!
Írta: Bugyinszki Gábor[s]
Fotók: Bugyinszki Gábor