Etetőanyagunk csalogatóhatását a legegyszerűbben aromapor hozzákeverésével fokozhatjuk. A különböző töménységű, nagyon finom szemcsézetű adalékanyag a keverékből kiválva robbanásszerűen hat. A víz teljes keresztmetszetében kifejti csalogatóhatását, és az áramlatok segítségével nagy területről az etetésre koncentrálja a halakat. Egyszerű vele bánni, de sok esetben mégsem egyértelmű a használata. Az alábbiakban a leggyakrabban felmerülő kérdésekre keressük a válaszokat.
Mikor kell használni?
A legtöbb horgász számára az okoz komoly dilemmát, hogy a boltokban kapható etetőanyagok döntő többsége már aromásított. Ekkor joggal merül fel a kérdés, hogy kell-e (szabad-e) még ezt tovább aromásítani, és ha igen, akkor milyen aromát célszerű használni, ami nem rontja el a kész keveréket?
Ebben az etetőanyag-gyártók véleménye is megoszlik. Egy részük kifejezetten szükségtelennek tartja, mondván „benne van minden, kizárólag vizet kell csak hozzákeverni”. Mások kívánatosnak tartják a további aromásítást, és különböző recepteket ajánlva segítik a felhasználást. A gyakorlati tapasztalataim alapján állítom, hogy kizárólag a próbálkozás visz előbbre. Sokszor az elképesztőnek, vadnak tűnő ötletek hoznak döbbenetes sikereket. Tehát érdemes az aromásított keverékeket is tovább aromásítani. Ne féljünk kísérletezni!
Hogyan győződhetünk meg arománk hatékonyságáról?
A leggyakrabban bevált kiindulási alap a következő: vásároljuk néhány kilogramm etetőanyagot, amely lehet aromásított vagy teljesen natúr (basic mix). A kiszemelt halfajhoz ajánlott aromaporok közül 2-3 különbözővel célszerű egy időben próbálkozni. A keveréket osszuk szét 3-4 részre. Egy rész mindig maradjon a gyári, ehhez csak vizet tegyünk! A maradék 2-3 adag etetőanyagot más és más aromával ízesítsük. A valóban hatékony keverékek kis mennyiségben is jól működnek, ezért etetőkosárral is remekül elvégezhető a próba, nem kell 10-20 kg, hogy meggyőződjünk fogósságukról. Több próba tapasztalatai alapján tudjuk egyértelműen eldönteni, hogy melyik a legvonzóbb aroma.
Minden időszakban azonos aromát kell használni?
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a halak ízlése és táplálkozási szokásai a vízhőmérséklet függvényében változnak. Tehát kicsi annak az esélye, hogy a kora tavasszal csábító aroma nyár elején is ugyanolyan vonzó marad. A kísérletezés és próbálkozás nem állhat meg! Ez a szép a horgászatban!
Az aromapor kizárólag illat- vagy ízforrás is egyben?
Erről könnyen meggyőződhetünk, ha biztosra akarunk menni. Ízleljük meg, és máris tudni fogjuk, hogy milyen! Az íz alapján öt fő csoportra oszthatók a porok:
- teljesen semleges, natúr
- édes (általában gyümölcscukor, édes piskóta vagy egyéb „titkos” alapra kevert aromák)
- sós (speciális, sós ízfokozóra felvitt aromák)
- fűszeres (különböző fűszernövények őrleményei)
- meghatározhatatlan (ezek általában a különböző mixek - fantázia aromák, amelyek egyszerre sósak és édesek vagy keserűek)
Mennyit kell használni?
A legtöbb aromapor általában egy adag bekeverésre váró etetőanyag megízesítésére való, ha nincs külön feltüntetve a javasolt keverési arány. Mennyi az egy adag? 250-300 gramm por 5-6 kg etetőanyag megízesítéséhez elegendő. Ettől természetesen eltérhetünk. Tavasszal, hideg vízi horgászatok során több aromát és kevesebb etetőanyagot kívánnak a halak, míg nyáron kevesebb aromát és több etetőanyagot. Örökérvényű szabály nincs!
Aroma felhasználási tipp
Olyan, egyszerűen elkészíthető keveréket ajánlok most, amely két különböző intenzív aromát hoz harmóniába, és így lesz még fogósabb. Az alap etetőanyag erősen eper ízű, az aromapor vanília. A kettő keveréke különösen vonzó a nagytestű halak, főként a ponty számára hideg, 15 Celsius-fok alatti vízhőmérsékletnél. Érdemes kipróbálni!