Nemsokára véget ér a nyár, és beköszönt az ősz, a nagy pontyok horgászatának legjobb időszaka. Így aztán mi is lehetne a legújabb téma, mint a célzott nagyhal-horgászat? Ennek bemutatásához az ország egyik olyan tórendszerére látogattam el, amely híres a kapitális pontyairól és arról, hogy itt akár néhány órás pecák alatt is olyan halakat lehet fogni, amelyekre máshol akár hónapokat kell várni. Gondolom, a látványból már kitaláltátok, a Maconkai-víztározó gáti szakaszán vagyok.
Nagyon szeretem ezt a tavat, hisz sok szép emlék köt ide még a feederezés hőskorszakából, de vannak friss élmények is, mivel tavaly itt lett a magyar nemzeti válogatott világbajnok method szakágban. Fantasztikus hely ez, amely a hazai pontyhorgászok egyik legvágyottabb célpontja. Ebben a részben olyan célzott nagyhal-fogó módszert szeretnék bemutatni, amely már versenykörülmények közt is bizonyított és pár órás horgászatokon is sok nagy pontyot tud adni. Vágjunk is bele!
Helyszín
Mint már írtam, a tározó gáti szakaszán vagyok, amely híres a nagy halairól, azonban ez egy olyan vízterület, ahol a pontyok a parttól távolabbi régióiban tartózkodnak szívesen. Ennek egyik oka, hogy ott találnak természetes táplálékot, míg a másik, hogy a legtöbb bojlis horgász olyan 100 méter körüli távra etet a legszívesebben. Ezt a távot spombbal vagy dobócsővel ostromolják, így a halak már szinte várják a fejük felett szétcsattanó etetőrakétát, hogy habzsolhassanak. Ez az egyik követendő példa itt, ha halat szeretnénk fogni!
Két stratégia
A fent említett szituációra két jól működő megoldás van. Az egyik, hogy mindenféle flinc-flanc nélkül, fogjuk a távdobó nagyágyút és végszerelékünket bevágjuk olyan messzire, amennyire csak tudjuk, míg a másik, hogy szisztematikusan megpróbáljuk lemodellezni a bojlis etetéseket és csalogatni a halakat. Ezt 90-100 méterre lehet a leghatékonyabban művelni. Mindkét technikát részletesen bemutatom.
Felszerelés
A maconkai pecák sarkalatos pontja, hogy legyen megfelelő felszerelés, amellyel kivitelezhetők a nagy dobások. Ehhez a jelenlegi legjobb, és legstrapabíróbb eszközök a By Döme TEAM FEEDER Master Long Cast szériában megtalálható botok. A hosszabb, 430-as modell a 120-140 méteres keresőhorgászatokhoz ideális, míg a 395-ös változattal kényelmesen megdobálható a 95 méteres etetési távolság. E botok kellően erősek, és ami fontos, hogy haladó szintű horgászok számára is jól használhatók.
Sőt, az etetéshez is ebből a szériából választottam fegyvert, hiszen a 395RXH-val juttatom be a narancsméretű gombócokat a 90 méterre kialakított etetésre. Hogy ez miből áll? Lássuk!
Etetőanyag
Az előző epizódokban már bemutattam az Aqua Garant pelleteket, így ezek részletezésére most nem szánok időt. A 2 mm-es Universal és Classic 50-50%-os keverékét kiegészítettem 4 mm-es Classic változattal, valamint némi Színes, Szuperédes micropellettel és csemegekukoricával. Ezt „termelem be” 90 méterre.
Ami a method kosarat illeti, abba a már megszokott 4S Method Pellet Mix - Nyár került. Kétdoboznyit nedvesítettem be. Az egyikbe csak vizet tettem, míg a másikat nedvesítés előtt megszórtam a Carp Additive család egyik legnépszerűbb tagjával, a Robin Reddel. Ez a legendás, kicsit csípős adalék különböző fűszerek keveréke, egyszerűen megőrülnek érte a nagy pontyok. A bojlis horgászok titkos fegyvere, így használata az ilyen vízterületeken nem ördögtől való! Nem kell belőle sok. Egy doboz pellethez egy evőkanálnyi bőven elegendő!
Módszer 1
A távdobálós technika egyszerűnek tűnik, de az apróságok itt is döntő szerepet játszhatnak. Az úgynevezett keresőhorgászathoz mindenképp érdemes nagyobb csalit használni, hiszen a „semmi közepére” bevetett maréknyi pellet mellett ki kell használni a csali vonzerejét is. Ehhez én a LEGEND Pellet Wafter család tagjait próbálgatom felváltva, a hozzájuk tartozó LEGEND MAX Jam adalékokkal kiegészítve. Ezen a vízen a Chilis Tintahal ízvilágot preferálom már évek óta. Az aroma plusz figyelemfelkeltő hatása képes meggyorsítani a kapások kialakulását, kárt pedig nem lehet vele okozni, hiszen ha akarunk, akkor sem tudunk 120 méteres távolságban 2X egy helyre dobni! 20 percenként érdemes ezzel a bottal újakat dobni, hiszen ennél tovább már luxus lenne várakozni, és ha van a közelben ponty, akkor ennyi idő alatt ráfordul a bevetett finomságra.
Módszer 2
A nehezebb és összetettebb technika az etetésen történő pontyozás. A kicsit átalakított Pellet Feeder Dart kosárral lehet pontosan etetni, amelyhez mindenképp kell az RXH bot. Viszont túl sokat nem szabad egyszerre behajigálni, mert a halak itt a hangra mozdulnak meg, hiszen megszokták a spomb durrogását. Egyszerre 4-5 dobás elegendő, majd mehet az etetésre a method kosár. Pontosabban nem rá, hanem néhány méterrel bentebbre érdemes a horgászbotot húzni, mint az etetésre használt összeállítást. Ebben az esetben a method kosárba egy kicsit gazdagabb, feltűnőbb keveréket kell tenni, de plusz aroma nem indokolt, hiszen itt a halak esznek, keresik a táplálékot. Ide érdemes bevetni a Robin Red – es mixet, amely már megszokott eledele a pontyoknak, ám a csípős íz biztos felkelti a figyelmüket. A csalinak itt is feltűnőnek kell lennie, de a kisebb méretű wafterek pont elegendők. A két Sipi csali tesztjének helyszíne volt ez a víz, így hatékonyságuk megkérdőjelezhetetlen itt!
A horgászat menete
Mivel két bottal lehet itt pecázni, az egyiket mindenképp bentre kell dobálni, míg a másikkal az etetést ostromolni. A 4-5 alapozó dobás után már lehet számítani a halakra, ám, ha nem jelentkeznek, akkor óránként érdemes megismételni a sorozatot. Ha fogunk az etetésen halat, akkor azonnal mehet a ráetetés.
Hogy melyik taktika működik aznap, az csak menet közben derül ki. Azt viszont mindenképp észben kell tartani, hogy a nagy halakra mindig nagyobb hatással vannak a frontok, mint a kisebb példányokra. Van úgy, hogy minden dobás nagy pontyot ad, de olyan is előfordulhat, hogy minden igyekezetünk ellenére sem mozdul meg a spicc. Ez a játék sajnos ilyen!
Az biztos, hogy a Maconkai-víztározóban bődületes mennyiségű nagytestű ponty lakik, így ha valahol, akkor itt van esély arra, hogy olyan kapitális egyedeket fogjunk néhány óra leforgása alatt, ami után garantáltan újra és újra visszavágyunk majd erre a gátra, akár methodozni is! A módszerek részletes bemutatását az alábbi filmben is megtekintheted!
Írta: Sipos Gábor
Fotó, videó: Bank Bálint