Több éve terveztem, szerveztem, hogy végre eljussak Ausztráliába. Az elutazásom előtt sok elkeserítő és rémisztő hír érkezett a távoli fölrészről, mint például a megállíthatatlannak tűnő erdő- és bozóttüzek vagy az egyre terjedő koronavírus. De ezek sem tudtak eltántorítani attól, hogy útnak induljak!
És milyen jól tettem, mert egy életre szóló élménnyel és sok új horgászbaráttal gazdagodtam. Összesen 16 napot töltöttem kint és több különböző helyszínen horgásztam, amelyből végül 4 önálló filmet készítettünk. Most a Nagy Ausztrál Horgásztúra c. sorozat első részét láthatjátok.
A számomra totál ismeretlen földrészen, a Murray folyón kezdem meg a horgászatot, amely az ország legnagyobb folyója, hossza 2508 km – hasonló, mint a mi Duna folyónk, csak az még egy kicsit hosszabb, 2850 km.
Mi, magyarok szerintem nagyon keveset tudunk Ausztráliáról, hiszen nagyon messze van hazánktól. A Google Maps kiírta: 15.000 km-re voltam légvonalban Kiskunhalastól. Ilyen messze még soha sem jártam. Az időeltolódás 10 óra volt (ennyivel járnak előttünk). Ausztrália nagyságát jelzi az is, hogy 4 időzónájuk van.
Nem akarok földrajzórát tartani, de néhány adatot hadd osszak meg erről a kontinensről. A világ 6. legnagyobb országa, amely egy nagy sziget, egy önálló kontinens. Mérete: 7.692.024 km2, míg Magyarország 93.030 km2, tehát hazánknál 82-szer nagyobb. Ezzel szemben nagyon ritkán lakott, és mindössze 25.000.000 lakosa van. Magyarországnak ugye 10.000.000. A főváros Canberra, amely nem a legnépesebb városa, mert az Sydney. Az országról az első benyomásaim nagyon pozitívak voltak. Rendkívül kedvesek és segítőkészek az emberek, a horgászatban is gyorsan megtaláltuk a közös nevezőt. Nagyon tiszta és rendezett minden lakott rész. Nagyon óvják, védik a természetet és a mezőgazdasági kultúrát. Soha olyan szigorú vámvizsgálatnak és beléptetésnek nem voltunk tanúi, mint itt.
Nem véletlen, hiszen nagyon nagy értékeket képvisel a mezőgazdaság, amely világszínvonalú. Számunkra elképzelhetetlenül magas szinten van a növénytermesztés és állattartás. Ausztrália belső része tulajdonképpen sivatag, mégis él és virágzik. Szó szerint! Vannak olyan területek, ahol 2 vagy akár már 5 éve nem hullott egy szem csapadék, mégis élnek és dolgoznak ott is. A titok a vízgazdálkodás. A folyók által szállított víz minden cseppjét megbecsülik és megtartják, majd hatalmas csővezetékeken akár több száz km-re is elvezetve olyan öntözéses kultúrát hoznak létre vele, hogy tátva marad az ember szája! Jó ezeket látni, mert ezek a példák is mutatják, hogy MINDIG van megoldás!
No de térjünk rá a horgászatra! A Murray folyón kettő napot horgásztam két különböző helyszínen, két különböző stratégia alapján.
Az első napon csalogató etetés nélkül, kereső horgászattal próbáltam a területet feltérképezni és pontyokat fogni. Ugyanis egyértelmű, előre meghatározott céllal érkeztem Ausztráliába. Nem egzotikus, helyi halakat, hanem pontyot akartam itt is fogni a saját módszeremmel, saját csalikkal és etetőanyagokkal.
Nos, ez már az első napon sikerült, ráadásul meglepően gyorsan, és bekövetkezett az, amelyre már oly régóta vágytam! Minden túlzás nélkül mondhatom, hogy ez egy történelmi pillanat volt a saját és a Haldorádó termékek életében is. Ugyanis a Haldorádó Fluo Oldódó Lebegő Pellet Édes Ananász csalival immár az ötödik földrészen is sikerült pontyot fogni!!! Eddig Európa számos országában, majd Amerikában, Afrikában, Ázsiában és végül most Ausztráliában is adott pontyot. Nem tudom, hogy van-e hazánkban még egy olyan csali, amely 2012-es megjelenése óta, tehát 8 éve ilyen folyamatos, töretlen népszerűségnek örvend, mint ez! Bár már az is csoda, hogy ebben a gyorsan változó világban megél egy csali ennyi időt.
És nem tudom, hogy van-e még egy olyan csali, amellyel ugyanaz az ember a föld minden részén fogott pontyot? Nem tudjuk, de ami már biztos, hogy az Édes Ananász Pellet garantáltan tudja ezt, amivel beírta magát a Haldorádó történelemkönyvébe! Nyugodtan nevezhetnénk már ezt Legendás csalinak, vagy Legendás Pelletnek is. Hihetetlenül büszke vagyok rá, hogy Takács Péter kollégámmal és ezzel a nagyszerű csalival közösen megélhettük ezt!
A második nap egy másik helyszínen jelentős alapozó etetéssel indítottuk a horgászatot bízva abban, hogy össze tudjuk gyűjteni a környék pontyait, amelyek között egyre nagyobb és nagyobb egyedeket is tudunk fogni. Nos, ez részben sikerült is, de kellett hozzá néhány apró trükk, hogy végül célt érjek. A képek és az erről készült látványos film remekül bemutatják a sikeres horgászatok minden fontos mozzanatát.
Köszönet vendéglátóimnak, Stewart Eason-nak és Andrew Moorhouse-nak a segítségért és a közösen átélt fantasztikus élményekért! „It was a fantastic day!” :)
Írta: Döme Gábor
Fotók, videó: Takács Péter