A szakértő válaszol! – 159. rész

A szakértő válaszol! – 159. rész

Kétségkívül a nyár a legmozgalmasabb időszak, ami a horgászatot illeti. A meleg vízben a halak intenzíven táplálkoznak és jól foghatók, sőt, mivel sokat mozognak, több megoldást is kínál a horgászatuk. Ebben az összeállításban igyekszem a felmelegedett vizeken történő horgászatokhoz tippeket adni.

Nedvesi Péter
„Szia, Gábor! Szeretnék amurokat fogni a nyáron, de ahányszor próbálom, mindig csak pontyok jönnek. Mi lehet a baj?”
Sipos Gábor:
Szia, Péter!
Számos oka lehet annak, hogy nem fogsz amurt, de a leggyakoribb hiba az szokott lenni, hogy ugyanazzal a technikával szeretnének amurt fogni az pecások, amellyel pontyot, pedig az amurhorgászatnak sokkal nagyobb az etetésigény, mint egy átlagos pontyozásnak. Ahol lakik torpedó a vízben, ott érdemes nagymennyiségű erjesztett maggal etetni, majd azt pontosan meghorgászni. Egy amurcsapat számára nincs az a magmennyiség, ami elegendő lehet. A felmelegedett vízben ugyanis annyira gyors az anyagcseréjük, hogy kénytelenek folyamatosan táplálkozni, ezért is könnyebb őket ilyenkor horogra csalni.

A Spomb jó alternatíva, ha magvas etetésről van szó
Az erjesztett magvak az amurok első számú csemegéi
Bár hangos, a spombolás az egyik legnépszerűbb etetési mód nyáron
Fárasztó tevékenység, de megéri!

Hódos Zsolt
„Kedves Gábor! Miért van az, hogy egész évben ugyanazokat a horgokat használom, és míg tavasszal alig van halvesztésem, addig nyáron minden második halam elmegy. Mi lehet ennek az oka?”
Sipos Gábor:
Kedves Zsolt! Meleg vízben a halak sokkal erősebbek, mivel változó testhőmérsékletű állatok. Tavaszi erejüknek akár többszörösével is védekezhetnek, amit a jelek szerint a horgod már nem tud tolerálni, és egész egyszerűen kiszakad a hal szájából. Ebben az időszakban elsősorban vastaghúsú, acélos horgokat érdemes használni, melyek jól akadnak és jól is tartanak a pontyszájban.

Nyáron válasszunk erős, vastaghúsú horgokat
Ezeknek az is az előnyük, hogy könnyen balanszírozhatók
Még a pop-up csalikat is lent tartják
Remek felkínálási lehetőségeket biztosítanak a nehezebb, erős horgok is

Megyeri Norbert
„Szia, Sipi! Vásároltam egy Kaiwo spiccbotot, és nem bántam meg! Elképesztő élmény a nagyobb halak megfogása ezzel a bottal. Teljesen rabul ejtett, azóta nem is pecáztam mással. Láttam a hozzá való kiegészítőket. Tényleg érdemes beszerezni azokat?”
Sipos Gábor:
Szia, Norbi! A bot önmagában is tökéletesen használható, ez nem kétséges. A Kaiwo kiegészítők igazából csak növelik az élményt és egyik-másik valamivel biztonságosabbá teszi a bot használatát. A gumis markolat nagyon jó, stabil fogást biztosít, míg a botvisszahúzó kötél igazán ötletes megoldás arra, ha valami oknál fogva a halunk elcsenné a botot. Ezt mindenképp érdemes beszerezni, mert egy ilyen értékes botot elveszteni igazán nagy bosszúság!

A gumis markolat igazán hasznos kiegészítő
Felhelyezése könnyű, és nagyban segít halfárasztáskor
A botvisszahúzó kötél megmentheti a botunkat attól, hogy a hal elvigye
Az ultra érzékeny Kaiwo úszók használata a kapás érzékelésében lehetnek segítségünkre

Kun Gábor
„Kedves Gábor! Olyan csalogatóanyagot keresek, amely alkalmas lehet methodos amurozásra. Te melyeket javaslod?”
Sipos Gábor:
Kedves Gábor! Amurhorgászathoz elsősorban vajsavas vagy tejsavas csalogatóanyagokat javaslok, de szóba jöhetnek a zöldfűszeres, kukoricabázisú kaják is. Ezek közül két személyes kedvencem van, melyek ráadásul idei újdonságok. Az egyik, az a Top Method Feeder termékcsaládból az Amur változat, míg a másik a FermentX Method Box - Csípős Barack. Bármelyiket is választod, az garantált, hogy optimális oldódással bírnak a method kosárban, és ízük, aromájuk nagy hatással van a torpedókra. 

Kedvenc nyári csalogatóanyagaim
Mindkét kaja kifejezetten method technikához készült
Ezek nem hiányozhatnak a tálcáról, ha amurhorgászatról van szó!
A nyár hala!

Szűcs János
„Szia, Gábor! Szoktál még úgy csalizni, hogy horogra tűzöd a csalit, nem pedig hajszálelőkére vagy tüskére? Nekem sokkal könnyebb csalizási módszernek tűnik, ha horgon van a csali, mint mellette.”
Sipos Gábor:
Szia, János! Általában én is a hajszálelőkés csalifelkínálást preferálom. Egyedül spiccbotos nagyhalazás közben vettem észre azt, hogy jobban működik a horogra tűzött csalikombináció. Arra azonban törekedtem, hogy így is ki legyen könnyítve a horog. Azt azonban ennél a csalizási módszernél is érdemes tisztázni, hogy a horog méretét mindig a csalinak megfelelően válasszuk meg, sőt! Fontos, hogy a csali semmiképp se takarhassa ki a horog hegyét, mert akkor az akadás nem lesz tökéletes!

Spiccbotos horgászat közben előszeretettel használok horogra tűzött kombinációt
A csali elsősorban ízesített kukorica
Az új, puha SpéciCorn Pop Up ideális a horogra tűzéshez
Kedvelt csalikombinációm
Szerencsére az amurok is kedvelik!

Írta: Sipos Gábor
Fotók: Haldorádó Archívum

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.