Negyedik éve immár, hogy folyamatosan használom a Bokor Spin felszereléseket, van bőven halas tapasztalatom, a fogások tükrében szívesen említem fel a botok jó tulajdonságait. Nem titkolom, hogy kedvet szeretnék csinálni a használatukhoz. Elsősorban azért, mert nagyon univerzálisan használhatóak, a felszerelés darabjai a bottól a zsinór végéig erősek, megbízhatóan teljesítenek.
Hiába lenne azonban erős, „kemény” a pálca, ha egyébként érzéketlen, esetleg nehéz is volna. Egy jó pergető botnak érzékenynek, mindent érzékelőnek, könnyűnek is kell lennie. Ezeket az alapként elvárható legfontosabb tulajdonságokat a jelentős használat, a folyamatos tesztelés után is tudom igazolni. Ma már, sok horgásztársammal együtt, a tapasztalatok birtokában is jó érzéssel nyúlhatok a Bokor Spin pálcákért. A kezembe nőttek, minden rezdülésüket ismerem. Ezúttal a sokrétű használhatóságukról szeretnék néhány gondolatot felemlíteni. A 2500-as és a 4000-es méretű orsóval, a „család” Full Contact fonott zsinórjaival együtt télen-nyáron, azaz többféle pergetésre elővehetőek.
A két rövidebb darab, a 212 és 232 cm hosszúságúak, gondolhatnánk, hogy főként a hideg vizek gumis pergetéseire születtek. Jó kis jiges pálcák is, ez bizony igaz. Környezetemben, jártomban-keltemben azonban tapasztaltam, hogy sokan éppen a jó közvetítő képessége, gyorsasága és könnyedsége miatt az egyéb műcsalikkal is szívesen kezdték használni. Nem is titkolom, hogy pontosan ilyen, általános pergető bot megalkotása volt a cél. A villantózások, wobblerezések és a plasztikos horgászatok kitűnően használható eszközei lettek ezek a horgászcikkek. A komfortos és biztonságos használat mellett ár/érték arányban is ajánlhatóak. Vannak a pergetés területein olyan specialitások, mint a felszíni, vagy akár vízközti, jerkes műcsalik használata. Ezeket rendkívül jól szolgálják a Bokor Spin gerinces, mozgatáskor nem belágyuló botjai, spiccei. Olyan szépen pöccintgethetjük, sétáltathatjuk vele akár fent, akár vízközt a műcsalikat, poppereket, békákat, egyéb ugrándozó, sétáló imitációkat, hogy a mozgásuk ellenállhatatlan lesz. A legfontosabb, hogy a rövid, csuklóból indított, gyors mozdulatot is azonnal, jelentős energiaveszteség nélkül továbbítjuk a bottal. Ám nemcsak küldjük, kapjuk is az impulzusokat. A zsinóron és a bottesten át pontosan vissza is jön a műcsali mozgása, úszása, adott helyzetben a veretése. A legfontosabb elvárásunk, a folyamatos kontaktustartás, az érzékelés maradéktalanul teljesül. Ezért érezzük mindig nagyszerű élményként a kapást, a ragadozó támadását, rávágását a műcsalira. Még akkor is, ha egy-egy csuka vagy süllő csak „rálehel” a plasztikra, a vasra vagy wobblerre, ha felénk irányul támadásának iránya. A bevágás pedig mindig nagyszerű érzés és főképpen hatékony, ha a botunk gerinces, nem feleslegesen puha, nem túlkönnyített. Remélem, sokan érezték már az említett botok kérlelhetetlen, mégsem durva karakterét, teljesítőképességét. Fárasztáskor örülhetünk nekik igazán, ám ekkor a halak már kevésbé. Tudom, az évek során említhettem, mutathattam már a halaim jó részét, amelyeket a felszerelésemmel foghattam, de néhányat a fotók és a szavak segítségével szeretnék felvillantani ezúttal is közülük. Elsősorban azért, mert bizonyítják a Bokor Spin használhatóságának színességét, és kedvcsináló is lehet a kipróbálásukhoz.
Az első alkalmakat a süllőzések jelentették számomra. A gumikat még a nehezebb fejekkel is messzire tudtam dobni, jól táncoltatni, és csodásan érzékeltem a rákoppintásokat is.
Ősztől a kora tavaszi fajlagos tilalomig nagyszerűen kamatoztattam a jiges horgászatban a felszerelésem jó tulajdonságait. Előfordult, hogy a téli gumis horgászat közben elővettem egy-egy wobblert is. Nagyszerűen tudtam vezetni és érzékelni a kisebb-nagyobb fahalakat. A Dráván fogtam télvíz idején is wobblerrel süllőket. Ám a makrancos folyóban nemcsak hideg vízben, hanem később is eredményesek voltak a wobblerezések. Jól vezetett kicsi műcsalira még domolykózáskor is bekoppintott a tüskéshátú. A legjobb érzés az volt számomra, hogy a klasszikus esti, kora hajnali süllős pergetéseken álló- és folyóvízen nagyon jól bizonyított minden.
Legtöbben talán a csukákra szeretünk pergetni, magam is rengeteget portyázok utánuk. A kisebb-nagyobb tavakra, csatornákra, mindenféle csukás vízre szívesen járok. Talán erre a halra pergetve használtam leggyakrabban a Bokor Spin szereléseimet. Mit is mondhatnék: eredményesen szoktunk össze. Nagy örömöt jelentett és jelent ma is, ha láthatom, hogy bárki más is halat fog velük. Fiam is eredményesen, szívesen tesztelte az összeállításokat. A csukák paradicsomában, Holbinán, a Duna-deltában a felszíni műcsalik használatakor különösen nagyra értékeltük a bot gerincességének erényeit. Mellettem több barátom is a Bokor Spin 212 és 232 centiméteres botokat vetette be a nagyobb csukákkal szemben. A krokik nagyon vadul bukfenceztek fel a wobblerekre, és persze keményen, látványosan küzdöttek is.
A csukák mellett, élőhelyeiken sokszor sikerült feketesügéreket is horogra keríteni. Igazán nagyszerű pergetéseket jelentettek még számomra a balinozások is. A hosszú dobásokra képes botommal az óvatos balinokat jelentős távolságokról is becserkésztem. A 272 cm hosszúságú, nagyobb dobósúlyú pálcával hatalmas lendülettel repíthető a nehezebb műcsali is. Az őnöket elcsípni szárazról és vízről egyaránt lehetséges. Csónakból nincs akadálya, hogy minden balintanyát alaposabban megvizsgálhassunk, magam is gyakran így teszek. Nagyon szeretem ugyanis, amikor agresszíven, nagy erővel ráront a balin a táplálékimitációmra. Ekkor is, de a nagyobbak elementáris erejű védekezésekor is, nagyszerű társra találtam a pergető botjaimban és a kiegészítő felszerelési darabokban egyaránt. Remélem, az elmúlt években másoknak is sok örömöt jelentett már a használatuk. A későbbiekben a következő pergető portyáimról szeretnék majd beszámolni. Bár újabb botok és egyéb cikkek is fejlesztés, tesztelés alatt állnak, természetesen az immár négy éves termékek is a társaim lesznek.
Forrás: Bokor Károly