Ha meghallod ezt a mondatot, hogy „A Balatonra megyek horgászni.”, akkor milyen hal jut elsőként az eszedbe? Szinte biztosre veszem, hogy a legtöbben a PONTY-ot említenék elsőként…
Nem is ok nélkül, hiszen az utóbbi években rendkívül megerősödött a Balaton pontyállománya. Szinte mindennapossá váltak a 20+-os pontyok, de nem számítanak már ritkaságnak a 30 kg felettiek sem. A jelenlegi pontyrekord 35.625 g.
A pontyok után talán a következő jellegzetes balatoni hal a SÜLLŐ, amely eszébe jut a legtöbb horgásznak. A vízkezelő, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. áldásos munkájának köszönhetően az utóbbi 5-10 évben szintén nagyon látványosan megnőtt az egyedsúlyuk. A mennyiségi növekedés mellett már nemcsak 1-2 kilós süllőkre, hanem, akár 6-8, sőt 10 kg-ot meghaladó méretű egyedekre is számíthatnak az elszánt és szerencsés horgászok.
És talán a sor végén, az utolsók között jutna eszébe a legtöbb horgásznak a balatoni HARCSA mint célhal. Pedig ők is egyre számottevőbbek a balatoni halfaunában!
De az tény, hogy volt egy erős törés az állomány fejlődésében. 2011-ben volt egy nagy harcsapusztulás, amelyet egy vírusos fertőzés okozott, az elvitte a nagy harcsák jelentős részét. Nehezen heverte ki ezt a Balaton, de most már stabilnak mondható az állomány, és mind a harcsák a mennyisége, mind a mérete folyamatosan gyarapszik, így egyre többen horgásznak rájuk célzottan.
Ha kíváncsiak vagytok rá, hogy mekkora harcsák élnek most a Balatonban, hogyan lehet őket megfogni, tartsatok velünk, megmutatjuk nektek!
Több egymást követő napon horgásztam a Balatonon augusztusban, a nyár legmelegebb napjaiban, hogy képbe kerüljek, hogy ráhangolódjak erre a könnyűnek semmiképpen sem nevezhető horgászatra. A horgászatról készült, itt látható képes beszámolót kedvcsinálónak szánom. A precíz részleteket a nagyfilmben láthatjátok, amelyből remélhetőleg minden kérdésre választ kaptok, ami a módszer eredményes gyakorlásához segítséget adhat.
Döme Gábor