Az ősz közepén jártunk már, mikor a horgászfelszereléseket elkezdtem téliesíteni. A horgászfelszerelések javát elcsomagoltam a botzsákba és csak egy minimális felszerelést hagytam meg, ha úgy hozza a sors, hogy utam elvisz még egy vízparton töltött napra. Ezt az örömet pedig a Haldorádó közölte velem e-mailben: „dolog van”, hiszen a Nevis két 2016. évi újdonságát vehetem majd kézbe és oszthatom meg a tapasztalatokat az olvasókkal, melyeket a tesztelés során szereztem. Hirtelen a téli álomba űzött eszközök a szoba közepén hevertek és várták, hogy egy új barát csatlakozzon hozzájuk.
A sikeresnek ítélt pályázatomban egy számomra ismeretlen vízterületet jelöltem meg. A Fejér Megyei Keve Horgászparkban kívántam eltölteni egy napot, hogy a Nevis Mistral Carp 360H feederbotot és Nevis Triada Match 35-ös orsót ne egy „begyakorolt” vízen tegyem próbára. A tó intenzíven telepített, így joggal reméltem, hogy a halak a novemberi tesztre is partnerek lesznek.
A partra éréskor sűrű köd borította be a tavat. A hőmérséklet már kora reggel 8 fok volt, ami napközben 16 fokig melegedett. A tógazda által javasolt helyekből egy számomra szimpatikust választottam ki, majd megkezdtem a felkészülést.
A horgászatra egy halas és egy édes, epres keveréket szántam. Pakolás közben beszélgettem a szomszédokkal, akik jelezték, hogy az epres ízvilág az elmúlt hetekben nagy favorittá vált, a büdösebb kaják pedig már nem működnek. Ez a tény azonban nem tántorított el attól, hogy az alap elgondolásomat kipróbáljam.
Halas keverékem:
- 1 kg Haldorádó Pelletes Fekete
- 125 ml Haldorádó CSL Tuning Tenger Kincse aroma
- 1 marék Haldorádó Micro Pellet - Tintahal
Epres keverékem:
- 1 kg Haldorádó Ponty Piros
- 125 ml CSL Tuning Vörös Démon aroma
- 2 marék Haldorádó Pastonchino - Ponty piros
A horgászatot két bottal terveztem, hogy pontos képet kaphassak a tó középső 80-90 méteres távjáról és a 40-50 méteres tartományból is. Előbbi táv eredményességéről a cikk végén olvashattok.
Mikor először vettem kézbe a Nevis Mistral Carp 360H feedert, egy könnyű, ám meglehetősen masszív erőt sugárzó bot benyomását keltette. Ekkor a leheletfinom 35-ös Triada Match orsót nehezen tudtam elképzelni a bot ideális társaként, azonban az első próbadobás ezt megcáfolta. A sekély kialakítású dobnak és az 5 + 1 csapágynak köszönhetően igazán lágy érzést adott át az orsó bedobásoknál és tekeréseknél. További nagy segítség volt a dobásoknál, hogy a spiccen található gyűrűk átmérője is a ma már a felhasználók által elvárt méretű. Az otthoni mérés szerint a spiccen található SiC gyűrűk 4 mm-es átmérővel rendelkeznek, míg a keverőgyűrű belső átmérője 25 mm. Ez a hétköznapi horgászatok során is hatalmas segítségünkre lehet a távoli és pontos dobások kivitelezésénél.
A vízfelszínt is beborító köd miatt durván 25 méterig láttam el, így az első dobás után lemértem, hogy egy hajtással mennyi zsinórt tekerek vissza az orsó dobjára. Ez az érték 70,5 cm. Több bedobás után is végigszámoltam, hogy hány tekerés kell, amíg a végszerelék újból partot ér. Ebből a számból alakult ki, hogy az üres, 25 grammos kosárral szélcsendben 48-51 méterre tudtam eldobni. A tavon fonott dobóelőke használata tilos, így azt gondolom, ez a mérési adat egy jó kiindulási alapként szolgálhat azoknak, akik ezt a szettet választanák.
Felszerelésem összeállítása:
- Bot: Nevis Mistral Carp Feeder 360H (a horgászat során a legerősebb, piros végű spiccet használtam)
- Orsó: Nevis Triada Match 35
- Főzsinór: Nevis Navy Feeder 0,20 mm
- Végszerelék:
- Haldorádó Pellet Feeder 25 g etetőkosár
- 12 cm hosszúságú előke Haldorádó Braxx Pro 0,10 mm
- Guru QM1 Barbless horog 12-es
- Hajszálelőkén 7 mm-es Haldorádó csalitüske
Kiakasztottam a zsinóromat 50 méteren és az áttört, halas keverékemből 5 gombócot igyekeztem egy helyre juttatni. A csalitüskére egy 8 mm-es minibojli került fel tintahalas ízben, majd a kosarat újratöltve repült is a vízbe. A másik botomat is élesítettem, majd kezdetét vehette a horgászat.
Az első óra eseménytelenül telt el. A pozitívum a felszálló köd volt, amely szinte percek alatt tűnt el. 20 percenként dobtam újat, mivel nem volt még mozdításom sem. A köd feloszlása után egy csipkedős, maszatolós kapás miatt helyeztem a kezem a botra. Gondoltam, egy szebb keszeg lesz majd az első halam. A bevágás után azonban a hal megugrott és jobbra úszott el. Az első vehemens kirohanást követően a keményre húzott féken is lazítottam, hogy a hal az elején irányíthasson, hogy érezzem a bot rezdüléseit. Miközben ellenfelem fáradt, addig magamban nyugtáztam, hogy a bottest mennyire lágy és finom pálcává válik, ha a szituáció úgy kívánja.
Az újabb kapásra - ami határozott volt és erőteljes - nem kellett sokáig várni. A bot görbülete ezúttal jobb halat sejtetett. A fárasztás alatt most sem erőltettem semmit. Hagytam, hogy a bot dolgozzon a partszéli zónában. A méteres kirohanások farokcsapásokra mérséklődtek, végül a matracon pihenhetett egy szép nyurgaponty.
A következő dobások sorra eredményezték a kapásokat, kisebb pontyok kerültek partra. Próbáltam a csalikkal is variálni, remélve, hogy egy nagyobb méretű pellet szelektálja a 1-2 kg-os pontyokat, azonban kapást csak a 8 mm-es pop-up bojli eredményezett. A távolabbi etetésemen az epres etetőanyag nem igazán működött, így váltottam, a két keveréket megcseréltem, ez azonban nem hozott változást.
Az ebéd elfogyasztása után mindent visszaállítottam az eredeti elrendezésbe és friss erővel vágtam bele a délutánba. A következő hal szinte letépte a botot a helyéről, még a klipszből is ki kellett akasztanom a zsinórt, mert olyan erővel indult el a tó közepe felé, hogy szakadás lett volna a vége. Majdnem 20 métert távolodott, mikor a féket feszesre állítva, a bot erejét kihasználva sikerült megállítani. A part felé közeledve a kifáradt hallal már könnyen megbirkóztam.
Az örömöm hatalmas volt, hiszen a mérleg 4,96 kg-ot mutatott. Sikerült a felszerelést egy komolyabb ellenféllel is próbára tenni. A délután 15 óráig tervezett horgászaton még 2 pontyot sikerült fognom. A tesztelt Nevis szettel egy igazán eredményes napon voltam túl, hiszen 9 db pontyot fogtam, amelyből egy közel 5 kg-os tükörponty volt a legnagyobb.
A halakat a 8 mm-es Tintahal ízesítésű Quatro Fluo Pop Up bojlikkal tudtam megfogni. Egyéb ízeire nem volt kapásom. A horgászok által tett feltételezés is megdőlt, miszerint a büdös, hallisztes etetőanyagok már nem működnek, hiszen a Pelletes Fekete etetőanyag ismét igazolta, hogy bárhol eredményes lehetek vele.
A cikk elején jeleztem, hogy 80-90 méteres távról is ejtek pár szót. Ez a távot egy 420-as Special Pellet Feederrel és egy Cormoran orsóval horgásztam meg. A végszerelék a kosár méretében tért még el, ennél az összeállításnál egy 35 grammos Pellet Feeder kosarat használtam. Az alapozó etetést ezen a távon nélkülöztem. Reméltem, hogy a folyamatosan bekerülő táplálék idővel a nagyobb halakat is odacsábítja.
A haldömping ezen a boton elmaradt, a 7 órás horgászat alatt összesen 4 db halat sikerült fognom a bentebbi zónából. További érdekesség, hogy mind a 4 halamat a Haldorádó Chilis Fahéj Fluo Oldódó Pellettel fogtam.
A Keve Horgászpark halai kiváló társak voltak ahhoz, hogy a Nevis és a Haldorádó által felajánlott szettet tesztelni tudjam.
Egy nagyon komplex összeállítással jelentkezik a Nevis, hiszen egy szettbe rejtve kapunk egy olyan finom párosítást, amivel akár extrém szituációkban is könnyedén boldogulhatunk. A botban és orsóban rejlő lehetőségeket azonban nehéz egy rövid horgászat és egy tó tapasztalatai alapján leszűrni. A bot a horgászat során végig egyben volt, a tagok nem csúszkáltak szét. Fárasztáskor tökéletesen átvette a hal erejét és másodpercekre sem engedett neki teret. A Triada Match 35-ös orsót is bátran választhatja feeder- vagy matchbotos horgász, hiszen a 290 grammos súlyával az egész napos dobálásokat is bírja majd a csuklónk, és igazán nagy távolságokat is elérhetünk vele. A fárasztások alatt 1-2 fordulat elég is volt, hogy a bottal összhangba hozzuk, és a hal kitöréseit már a bottal együttesen csillapítsa. Bízom abban, hogy a felszerelés másik arcát egy keszegező horgászat alkalmával is megmutathatom.
Szerző: Kottmayer Szabolcs
Fotók: Kottmayer Szabolcs, Nagy Gergely, Szatmári Károly