Manapság a nagyhalas feederezés, a bojlis horgászat, a hagyományos fenekező technika, de időnként az úszós pontyhorgászat is sok hasonlóságot mutat. Gyakorta a fejemhez vágják, hogy már nem is feederezés az, amit csinálok. De ugyanezt megkapja Haskó Tamás kollégám is, akit az általa kedvelt nagyponty-horgászattal állítanak falhoz, hogy annak meg már semmi köze a bojlizáshoz! Hol az igazság?
Ideje volt egy közös horgászat során tisztázni a manapság igencsak aktuális és népszerű pontyos kérdéseket!
Döme Gábor: Szerinted miért keverednek a különféle módszerek, miért változik ilyen dinamikusan a bojlis pontyhorgászat vagy a nagyhalas feederezés?
Haskó Tamás: Szerintem azért, mert az elsőszámú célhala az általad említett mind a 4 módszernek a ponty. Mindenki pontyot akar fogni, ráadásul minél többet, minél nagyobbat és minél rövidebb idő alatt!
DG: Nekem meggyőződésem, hogy az általam preferált nagyhalas feeder módszer sikerének egyik titka, hogy kevés cuccal, beleértve a csalogatóanyagokat és csalikat is, akár egy kosárnyi etetőanyaggal is, rövid időn belül sikeresek lehetünk.
HT: A bojlis pontyhorgászatot előnyben részesítők eszköztára is folyamatosan változik és finomodik. Egyre többen használnak kisebb csalikat, stick mixet, és egyre kevesebben vackolnak le több napra egy helyre. Mert egyszerűen nincs rá idejük!
DG: Csináltunk egy felmérést, amelyből kiderült, hogy a horgászok több mint fele évente maximum 20 napot tölt a vízparton. Az is gyakorta a hétvégi napokra esik vagy 3-4 óra a munka után. Esélyük sincs arra, hogy napokat, heteket eltöltsenek egy-egy helyen. Ők nagyon szívesen látogatják az intenzíven telepített, nagy halsűrűségű tavakat, ahol könnyebb a halfogás, mint egy nagy, természetes vízen.
HT: Nincs is ezzel gond! Sőt, szerintem az is teljesen mindegy, hogy az elektromos kapásjelzőt vagy a feeder spiccét figyeli a horgász. Az a lényeg, hogy bármennyit is van a vízparton, örömét lelje abban, és legyen sikerélménye! Megvallom őszintén, hogy 2017-ben én is kevesebb többnapos túrán voltam, a többi pecám rapid horgászat volt. Azaz olyan gyors peca, amit te is művelsz, de az én pontyos módszeremmel.
DG: A közös horgászat helyszínéül a mindkettőnk által kedvelt Akasztói Horgászparkot választottuk. Minimális, kizárólag a legszükségesebb cuccal vágtunk neki, hiszen kereső horgászatot terveztünk. A késő őszi, téli, sőt még a kora tavaszi időszakokban a legtöbb tavon alig van horgász, ekkor lehet akár a helyeket váltogatni, a halakat keresni.
HT: Hát, igen, megtapasztaltuk már jó néhány alkalommal, hogy a mennyei manna is kevésnek bizonyult, és nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem tudtunk halat fogni. Ennek oka, hogy a legjobbnak vélt helyeken nem volt hal. A jó helyválasztás a hideg vízi horgászatok során már fél siker. Még a legkisebb tavakon is képes a hal elbújni. Gyakran előfordul, hogy a leghidegebb napokon a tó legmélyebb, míg napsütéses napokon a legsekélyebb részére úsznak a halak csapatostól. A tó többi része ilyenkor üres, ott a legjobb csali és módszer sem ér semmit!
DG: Ez a horgászat remek apropó arra is, hogy bemutassuk a Haldorádó 2018-as újdonságai közül BlendeX Pop Up csalikat, amelyeket Tamással közösen fejlesztettük ki. Ezekbe mindenki beleadta a pontyos tudását. A BlendeX márkanév a Blend, azaz a keverék szóból ered, amely tökéletesen illik a csalijainkra. Az évek, évtizedek alatt legjobban bevált ízeket és színeket ötvöztük, amelyet a kis aroma fiolával (az abban rejlő tömény aromával) még tovább fokozhatunk. Van ennek nagy pontyos (Big Carp) és feederes (Method) változata. A pontyozóknak a nagyobb, 12 és 14 mm-es csalik készültek, míg a feederezőknek a 8 és 10 mm-es méretűek. Gyors pecákhoz nehezen tudunk most ezeknél jobbat elképzelni!
HT: A sokadik hal kifogása után rá kellett jönnünk, hogy a betervezett keresőhorgászatra nincs szükség. Már a legelső helyünk mindkettőnk számára kapások sokaságát adta. Több kapitális pontyot fogtunk, és amíg újra és újra kapást tudunk elérni, miért is hagynánk el az „aranybányát”?!
DG: Persze az is egyértelműen látszódik, hogy azokat a csalogatóanyagokat, amelyeket ebben az időszakban használunk, nem kerülik el a pontyok, sőt…! Érdekes számomra, hogy neked a nagyobb csalikat is megeszik a halak, a legnagyobb pontyokat is te fogtad eddig. Szerinted mi ennek az oka?
HT: Nem hiszem, hogy lehet szelektálni egy 12 vagy 14 mm átmérőjű lebegő csalival a pontyokat. A Stick Mix keverékkel viszont igen! Lehet, hogy erre a markáns ízű, darabos Fűszeres Vörös Máj Stick Mixre a hozzá kevert SpéciAdditive Folyékony Májjal csak a nagyobbak fordulnak rá még a rövid idejű horgászatok során is. Megkérdőjelezhetetlenül ízlik nekik! Továbbá ezzel a „durva” végszerelékkel a kicsik nehezebben tudnak megbirkózni. Lehet, hogy próbálták a csalit kisebb pontyok is felvenni, de nem akadt be a horog a szájukba. Tehát a rövid idejű horgászatok során is lehet ügyesen szelektálni!
DG: Ha már szóba kerül a Haldorádó SpéciAdditive, mutassuk be ezt is!
HT: A Haldorádó SpéciAdditive a Haldorádó 2018-as meghatározó újdonságainak egyike, pontosabban új családja. Ezek nem mesterséges folyékony aromák, hanem olyan természetes növényi és állati eredetű kivonatok, amelyeket bizonyítottan szeretnek a pontyok, amelyek egyértelmű jó hatással vannak táplálkozásukra. Ezek közül ma kizárólag a Folyékony Májat használtam, nem akartam túlbonyolítani a dolgot, de látszódik, hogy nagyon hatásos a hideg vízben. A lehűlt vízben is jól oldódik és olyan nyomelemeket, ásványi anyagokat, vitaminokat tartalmaz, amelyekben a pontyok jellemzően hiányt szenvednek, ezért ez a zamat számukra kívánatos falatok ígéretét jelzi. Ha nem így lenne, messze elkerülnének a pontyok, ehelyett jönnek rá, mint mézre a darazsak!
DG: Döbbenetes, hogy nekem is az új Brutal Liver Micro Method Feed Pellettel töltött végszereléken volt a legtöbb kapásom. Tehát ezek a májas dolgok nemcsak a meleg vízben működnek jól.
HT: Meggyőződésem, hogy lehűlt, letisztult vízben igazán hatékonyak, de ez olyan adalékanyag, amely az év minden időszakában hozzásegíthet minket csodás fogásokhoz.
DG: A többi SpéciAdditive termékről mikor osztunk meg hasznos infókat?
HT: A következő közös horgászatok során! Benne vagy?
DG: Boldogan állok elébe!
Írta: Döme Gábor
Fotók: Csapi Károly, Takács Péter, Nagy Gábor
Videó: Takács Péter