A kora tavaszi, szezonkezdő horgászatok az év talán legjobban várt horgászatai közé tartoznak. Az idei, 2017-es évben ez még inkább így volt, hiszen a hosszúra sikerült kényszerpihenő után minden horgász mihamarabb szerette volna az év első pontyait a kezében tartani. Noha a halfogás ilyenkor még hatványozottan nehéz, a jégolvadást követően pár napon belül szeretnénk sikereket elérni. Azonban ez sem lehetetlen „küldetés”, ha elég elszántak vagyunk. Írásomban olyan kora tavaszi, jégolvadás utáni praktikákat szeretnék bemutatni mindenkinek, amelyekkel szinte borítékolható a siker.
Gyakran hangzik el a kérdés a kora tavaszi horgászatok előtt, hogy „Mégis, milyen etetőanyagot, csalit használjak, hogy eredményes legyek már az év első horgászatán?” Gondolom, hasonló kérdésekkel szinte mindenki találkozott már. Azonban a téma újraboncolgatása előtt sokkal fontosabb kérdéskör, hogy mégis, „Hol ejtsük meg az év első horgászatát?”…
A cél egyértelmű minden esetben, mindenkinek: halat fogni. Persze már önmagában a vízparton eltöltött órák is jólesnek a hideg, téli hónapok után. Azonban kétségtelen, hogy kimondva-kimondatlanul, de mindenkit a halfogás vezérel a vízpartra, olykor még nem is ideális körülmények közepette. Olyan gyakran elhangzó kérdésekre szeretnék, egyértelmű (!) válaszokkal, praktikákkal szolgálni e cikk keretén belül, amik azt gondolom, alapjában eldöntik, sikeresek leszünk vagy sem.
Milyen típusú vízterületen érdemes kezdeni a szezont?
Az oly gyakran lenézett, bizonyos szempontból jogtalanul bántott és vitatott intenzíven telepített, relatívan gyorsan melegedő vízterületek jöhetnek szóba elsősorban. Ne az első horgászatunkon akarjuk a világot megváltani, és a nehezebbnél nehezebb kihívásokkal szembenézni! Egy feederbotos horgászaton az alig pár fokos vízben kapás nélkül ülhetjük végig a napot akár a legjobb csalogatóanyagok vagy a víz ismerete mellett is! Ennek ellenére, természetesen én is próbára tettem magam egy olyan vízen, ahol sűrűn megfordulok, ahol szép fogásokkal szoktam a horgászataimat zárni. Nem hiszem, hogy az eredmény ezek után meglepetést okoz…
A téli időszakban azon felül, hogy rengeteg új előkét köthetünk, alapjaiban megtervezhetjük az előttünk álló év eseményeit, megtervezhetjük horgásztúráinkat. De akár lakóhelyünkhöz közeli vízterületeket is felfedezhetünk, amelyek egy-egy horgászatunk helyszínéül szolgálhatnak a későbbiekben. Esetemben sem volt ez másképpen. A Haldorádó Horgászportálon kutakodva találtam meg Borbiró Ádám „A forráskúti pontyok nyomában” c. írását, ahol Ádám remekül bemutatja a tavat, és az itteni jellegzetességeket. Ezúton is köszönöm szépen a hasznos információkat! Szép környezet, szép halak. Sorait olvasva kedvet is kaptam egy itteni horgászathoz, ezért a következő horgászatot a Forráskúton található Topogó Horgásztóra terveztem.
Megérkezésemkor a tógazda röviden mesélt a horgásztóról, a tóval kapcsolatos tervekről. Mint megtudtam, a tó mederviszonyait egysíkúnak is mondhatjuk, nincsenek törések, akadók. A vízmélység stabilan 3 méter körül alakul, és ami nagyon fontos, kiemelt figyelmet fektetnek a halak védelmére. A tó szabályai egyértelműen a horgászok és a halak érdekében születtek, miszerint a „Fogd meg és engedd vissza!” elv lett az uralkodó irányzat. Igen szép halállománnyal rendelkezik a tó, nem ritkák a 10 kg feletti pontyok, nagytestű kárászok, valamint darabos keszegek is színesíthetik fogásainkat. A süllőállomány pedig messze földön híres! Dióhéjban ez az, amit a tóról tudni kell.
Milyen végszerelékkel és milyen etetőanyagokkal eredjünk a halak nyomába?
A feederbotos technika legnagyobb népszerűségnek örvendő irányzata lett a method horgászat. Sikerességéhez nem fér kétség, működik az év 12 hónapjában, akár lékről is… Ez alkalommal is kizárólag method kosarakkal felvértezve horgásztam. Kora tavasszal, az alig pár fokos vízben nagy mennyiségű etetőanyagra semmi szükség nincs, ezért a Haldorádó - Method Flat Mini 30 g-os kosarára esett a választásom.
De térjünk rá az egyik legkényesebb kérdéskörre: az etetőanyagokra! Rengeteg teória van a hideg vízi horgászatok során ideálisnak vélt etetőanyag színével, ízével kapcsolatban. Sokan esküsznek a sötét színű, halas jellegű etetőanyagokra, mások az émelyítően édes keverékek mellett teszik le a voksukat. A 2017-es évtől kapható, kibővült Kék fúzió termékcsalád gyarapodott olyan etetőanyagokkal, kiegészítőkkel, amik az idén bebizonyíthatják, hogy igenis számításba kell venni ezt az egyedi, semmihez sem hasonlítható íz- és színvilágot. E horgászaton szinte kizárólag „Kék termékeket” használtam a következőképpen:
Minden a helyén, kezdődhet a horgászat! A stratégiáról és a használt csalikról későbbiekben rántom le a leplet. Egyébként érdekes irányzat lett a horgászatban a method peca, pár éve el sem tudtam volna képzelni, hogy akár egy fél doboz etetőanyaggal, élő anyag nélkül vágjak neki egy hidegvízi horgászatnak. Azonban olyan szintre csiszolódott ez a módszer, hogy nem is érzem szükségességét egy hétköznapi, hobbi horgászaton.
A horgászat eseményei a várakozásaimnak megfelelően alakultak. Az első óvatoskodó kapásra bevágva máris a nap első halával mérkőzhettem meg. Sorban érkeztek a pontyok, és pontosan ezért is választottam a Topogó Horgásztavat!
Milyen felszereléssel és milyen stratégiával próbálkozzunk ilyenkor?
A felszerelést a tó méretéhez, valamint a halak méretéhez érdemes igazítani. Esetemben ez egy 3,6-3,3 méter hosszúságú feederbotot jelentett heavy és medium erősségben. Egy ilyen vízen, ahol nincs szükség távdobásokra, szükségtelen lett volna ezeknél hosszabb, erősebb botokkal horgászni.
A horgászat stratégiáját annyiban variáltam meg, hogy míg a 3,3 méteres feederbottal a klasszikus értelemben vett kereső method horgászatot végeztem, addig a 3,6 méteres feederbotom orsóján kiakasztottam a klipszet, és egész nap egy helyre dobáltam. A dobások intenzitása a halfogás ütemétől nagyban függ, de sohasem vártam 30 percnél többet!
Ha nem élőanyaggal, akkor mivel csalizzunk, és mekkora horgokkal horgásszunk?
Mi horgászok, olykor tudtunkon kívül is olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy olyan kész, kompletten összeállított és működő rendszert kapunk kézhez, amit ha helyesen alkalmazunk, akkor már csak fárasztanunk kell, akár álmaink halát.
Ezen a horgászaton igen jól megfigyelhető volt, hogy ha a bevetésre kész, megtöltött method kosarat valami plusz adalékkal „kezeltem”, arra a halak nagyon jól reagáltak. A Fluo Essencia, és az idei évben debütáló Method Spray tökéletes alternatívái ennek a „felületkezelésnek”. A horgászat alatt azt tapasztaltam, hogy a Fluo Essencia eredményesebb, ha a kosár belsejébe temetett csalit kezeljük vele, a Method Spray pedig a dobásra kész, megtöltött kosárra való fújással hatékonyabb.
A csalikat, horgokat tekintve a már jól bevált, kicsi horog és feltűnő színű, kisméretű pop-up csali ilyenkor sem okozhat csalódást. Figyeljünk a helyesen megválasztott horogméretre, igyekezzünk mindig az aktuálisan használt csali méretéhez igazítani.
A horgászat napján egy betörő gyenge hidegfront borzolta a kedélyeket, a délelőtti órákban napos-felhős időszakok váltakoztak, de szerencsére a halak kapókedvét ez cseppet sem szegte. Igazi kora tavaszi időjárás fogadott kegyeibe, kellemes, 12-14 Celsius-fok körüli hőmérséklettel. Élmény volt a természetben lenni, és egyszerűen csak élvezni a napsütést. Valóságos megváltás volt a hosszú, fagyos időszak után.
Ez a horgászat tökéletesen bebizonyította számomra, hogy aki bizalmat szavaz egy hasonló, intenzíven telepített víznek, az bizony nagyon szép eredményt érhet el az év bármely időszakában. Közhelynek tűnhet, de az ilyen típusú vízen sem hullik ölünkbe a siker. A tó a horgászatot megelőző héten még befagyott állapotban volt, és bizony a sporttársak fogásai sem azt bizonyították, hogy itt „üres horoggal” is halat lehet fogni. Nyomás alatt van a víz, szezonban nap mint nap horgászok sokasága kényezteti a tó lakóit, ezért nem mindegy, mit kínálunk fel nekik.
A horgászat összegzése maradt hátra, valamint az itt tapasztalt érdekességek. Ezen a napon 7 órát tudtam horgászni, ez idő alatt 13 pontyot, 3 kárászt, 1 dévérkeszeget sikerült fognom. Egy ilyen évkezdő horgászatnak igenis fontos szerepe van az év további alakulásában. Jó érzés látni, megtapasztalni, ahogy működik egy elgondolt stratégia, egy új etetőanyag. Megerősítést kaphatunk abban, hogy jó az, amit csinálunk.
A horgászat érdekessége volt, hogy szinte dupla annyi kapást hozott a fixen egy pontra, ütemesen dobott method szerelék, ahol egy kisebb etetés alakult ki a sűrű dobásoknak köszönhetően. Az etetőanyagok és a csalik nagyon szépen működtek, pontosan azt a színvonalat hozták, ami elvárható: élményekkel elhalmozni a használóit! A forráskúti horgásztó egy remek vízterület, jó erőben lévő, egészséges halakkal. Egészen biztos, hogy fogok még horgászni itt.
Hasonlóan eredményes horgászatot kívánok minden horgásztársamnak!
Írta: Bugyinszki Gábor
Fotók: Héjja Bernadett