Ezt a sorozatot is a mindennapok ihlették. Köztudott, hogy sokat horgászom, de legtöbbször ez mindössze 4-6 óra egy adott napon. Ezekből a rövid időszakokból próbálom a maximumot kihozni a rapid, azaz gyors és eredményes feeder technikát alkalmazva.
Ezen a napon a kiskunhalasi Ezüst-tó Horgászcentrumban horgásztam. Ez a tórendszer 2017 augusztusában került a Haldorádó Team Kft. tulajdonába. A vásárlást követően úgy döntöttünk, hogy ideiglenesen bezárjuk a tavat és átalakítjuk, felújítjuk annak környezetét, hogy a horgászok igényeit még jobban szolgálhassa. A munkálatok befejezése után, 2018. április 7-én újra megnyitotta kapuit a tórendszer. Több mint 10 éve folyamatosan horgászom itt, de minden nap okoz meglepetést számomra ez a tó! Talán ez a kijelentés közhelynek számít, de bizony ez erre a napra is igaz volt, hiszen egy olyan csodás hallal akadtam össze, amelyre MINDEN horgász vágyik! No de ne szaladjunk ennyire előre…!
E vízterület egyik sajátossága, hogy itt nem kell távolra horgászni. A part szélén, néhány lépés után már 2 méter mély a víz. Így, ha valaki óvatosan mozog a parton, nem zajong, akkor egészen közel csalhatja a halakat a parthoz. Talán éppen ezért különösen népszerű a tó a rakós botos horgászok körében is. A jól felkészült finomszerelékes horgászok több 10+-os halat is fogtak már a part széléről!
Ha kijövök ide néhány órára, sokkal előbb fogok kint halat, mint a tó közepére dobva. Ehhez egy rendkívül egyszerű, de annál hatékonyabb partszéli method horgászatot alkalmazok, ezt fogom most bemutatni.
Elsőként a felszerelést kell összeállítani. Ehhez kettő finom feederbotra van szükség. Gyakorta egyébként egy is elég, de mindig kettővel kezdek, hiszen ez mégiscsak dupla esélyt, dupla kísérletezési lehetőséget biztosít. Szükség van még egy etetőbotra is. Ez egy erősebb feederbot, amely főzsinórjába hagyományos, kerek, 3XL méretű Haldorádó Special Round Feederkosarat kötök. Ezzel lehet a kívánt távolságba nagyon pontosan bejuttatni a csalogatóanyagokat. E felszerelés orsójának dobján fonott főzsinór van, hamarosan kiderül, hogy miért.
A két horgászbotom a finom pontyhorgászathoz fejlesztett By Döme TEAM FEEDER Fine Carp 330L és 360L változatai. Imádom ezeket a botokat! Rendkívül rugalmasak, lágyak, mégis bármekkora hallal megbirkóznak, óriási élmény velük a horgászat! Ezekre az új (hamarosan forgalomba kerülő) Fine Carp orsókat tettem. Hogy tökéletes legyen a felszerelés összhangja és esztétikája is, nem volt kérdés, hogy a dobokra a Haldorádó Blue Line 22-es főzsinór került.
Az etetőbottal kb. 10 méterre dobtam be finomságokat. Ahhoz, hogy ezt pontosan meghorgászhassam, a másik két végszereléket is a nagy etetőkosár mellé húztam a parton, majd sárga zsinórjelölő filccel megjelöltem mindkettő főzsinórján ezt a távolságot. A sárga csík nagyon jól látható a kék zsinóron, amely egyben remek útmutatást is nyújt, hogy milyen távolságra vagyok az etetési helytől.
A felszerelések előkészítve, kezdődhetett az etetés! A nyár közepén jár(t)unk, meleg volt, a víz hőmérséklete is magas, ilyenkor a tejsavas magvak és etetőanyagok verhetetlenek! A halcsalogatást Haldorádó START Erjesztett Mag Mixszel kezdtem, amely egy otthon előállítható erjesztett magkeverék. Kezdésnek 10-15 zárt kosárral próbálom meg a helyem közelébe csalni a halakat. Az alapozás során, a kosár vízbecsapódása után, nem engedem le a kosarat a mederfenékre, hanem rövid süllyedés után megrántom azt. Ehhez az erőteljes rántáshoz kell a fonott főzsinór. Így a magvak nem egy ponton, hanem nagyobb területen szóródnak szét, több halat lehet így összegyűjteni és helyben tartani. Apró, de hasznos praktika ez!
Az etetés után el kell telnie némi időnek, mire a halak a közelbe merészkednek. De ha nem volt feleslegesen nagy zaj, ez lehet, hogy csak 5-10 perc. Kezdéskor mindkét végszereléket az etetéstől 1-2 méterrel távolabb dobtam be és türelmesen vártam. A kezdés pedig meseszerű volt ezen a napon. Éreztem, hogy valami már az első bedobás után történni fog! Mivel a horgászatról filmet is készítettünk, kértem Takács Péter operatőr kollégámat, hogy egy pillanatra se kapcsolja ki a kamerát. Elindítottam a stoppert, és 3 perc a rendkívül vehemensen kapó hal után szinte letépte az egyik botomat. Közvetlenül mellette voltam, így egy pillanatra sem késlekedtem a bevágással, de mire a bothoz nyúltam, már az orsó fékje is „sírt”. A hal szinte megállíthatatlanul robogott a tó közepe felé, karikába hajtva a finom botot. Jó 15 perces fárasztás után tudtam a tó legnagyobb és legkülönlegesebb, ebben az évben még garantáltan nem megfogott koi pontyát szákba terelni! Hát, a horgászathoz kell egy jó adag szerencse is!!! És még csak most kezdődött a horgászat! Persze minden percben nem lehet az Ezüst-tó kincsét partra emelni, de a későbbi horgászat során sem unatkoztam, szépen jöttek az átlagos méretű, 2-4 kg közötti pontyok, amelyek között beköszöntött egy 10+-os amur, majd egy erőtől duzzadó hibátlan tőponty is.
Ahogy fogtam egy-két halat, minden esetben ráetettem, így pótoltam a csalogatóanyagot. Jól megfigyelhető volt, hogy az etetés közepén a kisebb, átlagos méretű pontyok voltak, míg a peremén vagy attól 1-3 méterre a termetesebb halak.
Gyakran kérdezik tőlem, ha szemestakarmánnyal etetünk (mindegy, hogy az főtt, áztatott, vagy erjesztett), fel tudja-e venni a versenyt bármilyen más „műcsali” a 100%-ban természetes anyagokkal? Ha nem saját magam tapasztaltam volna meg már sokadszorra, akkor el sem hinném, hogy a Haldorádó SpéciCorn (ízesített gumikukorica) bizony sokkal előbb ad halat ilyen helyzetben is. Ezek közül a nyári időszakban a fokhagyma és a chilis tintahal ízesítésűt – némi túlzással – nem lehet hal nélkül kivenni. Rajonganak érte a pontyok és amurok egyaránt, miközben a keszegek és kárászok vagy a törpeharcsák (már ahol vannak) békén hagyják. Így volt ez nálam is, imádták a termetes halak ezen a napon is.
Ezen a napon sem horgásztam 5-6 óránál többet, de egy egyszerű metodikával, ehhez hangolt finom eszközökkel olyan élményekben és fogásokban volt részem, amely után boldogan és elégedettem tértem haza. Ajánlom mindenkinek az erről készült filmet is, amely remekül átadja a csodás halak fogásának élményét!
Fotók, videó: Csapi Károly, Takács Péter