Az különböző aromák feladata a horgászatban, hogy még intenzívebbé és vonzóbbá tegyék keverékünket. A vízben gyorsan terjedve irányt mutatatnak az etetésünkre. A halak kifinomult érzékszerveikkel hamar felfedezik ezt, és előbb rátalálnak, mint a natúr, aroma nélküli etetőanyagokra. A horgászat így még hatékonyabb és eredményesebb lehet.
Az aromaforrás felfedezése
Mielőtt jobban belemélyednénk az aromák rejtélyes világába érdemes belegondolni, hogy a hal melyik érzékszervével érzi meg elsőként az aromát. Ugyanis a vizes közegben, az ízek és az illatok összemosódnak. Tehát a hal szinte egyszerre érzi meg az aroma ízét és illatát. Vagy mégsem? Melyik a fontosabb, a megfelelő íz vagy az erős illat? Tudományos kísérletek bizonyították, hogy előbb jut el az illat a halhoz. A halak (békés és ragadozó halak egyaránt!) orrnyílásában fejlett szaglósejtek találhatók. Ha az illatforrás felkeltette érdeklődősét, annak irányába fordul, és lassan a közelébe úszik. A felhasznált aroma mennyiségétől és töménységétől függően pedig akár több méterről is megérzi annak ízét. Ha az aroma túlságosan tömény és nagy mennyiségű, az már zavaró. Megzavarhatja a hal tájékozódását, és bármennyire is szeretnénk, nem fog horgunkra rátalálni. Tehát nem kell mindenáron az összes aromát felhasználni!
Hogyan születik az aroma?
A kereskedelmi forgalomban kapható aromák döntő többségét mesterségesen úton állítják elő, bár kaphatók már Bio aromák, is melyek kizárólag természetes, növényi kivonatot tartalmaznak.
A szintetikus aromák különböző - rendszerint titkos - eljárással létrehozott, rendkívül nagy tisztaságú és töménységű szerek. Ezek eredeti formájukban szinte használhatatlanok, ugyanis néhány cseppjük is olyan tömény és erős, hogy inkább elüldözné, nem pedig csalogatná a halakat. Ezek hígításra szorulnak.
A bojlis aromákat kisebb mértékben hígítják, mert ezeket még rendszerint főzik, amely további hatóanyag-vesztéssel jár.
A hagyományos keszeges, pontyos aromákat nagyobb mértékben hígítják. A tömény csalogatóanyag egy hordozó anyagba kerül, amely rendszerint nagysűrűségű cukorszirup, finom olaj vagy alkohol. A legelterjedtebb cukorszirup édes, finom ízt ad az aromának.
Az alkoholos aromák íze nem nevezhető kellemesnek, sőt kifejezetten kellemetlen, „csípős”. Illatuk azonban rendkívül tiszta és átható. Mivel sűrűségük nagyobb, mint a vízé, a mederfenéken, „laposan” terjednek. Hatásuk robbanásszerű. Nagyon gyorsan oldódnak és az erős illatfelhő már messziről az etetőanyagra irányítja a figyelmet.
Az olajos aromák sűrűsége rendszerint kisebb, mint a vízé, ezért felfelé dolgoznak. Szerepük - az olajos hordozóanyag vízben való tökéletes feloldódásának elmaradása miatt - a tartós és egyenletes aromahatás biztosa, amely a halat hajszálpontosan az etetésre irányítja. Ízük enyhén édes vagy semleges.
A különböző bázisú aromák a gyors és tartós csalogatóhatás érdekében keverhetők. Célszerű egy olajos vagy cukros aromához „gyorsítót” keverni. Ez lehet egy robbanásszerűen terjedő alkoholos aroma vagy por aroma. (A por aromákról részletesen a sorozat következő részében olvashatnak.) Tartsuk azonban mindig szem előtt az ajánlott mennyiséget!
Horogra tűzött csalik aromásítása
Az etetőanyagok aromásítása, ízesítése mellett nem kell lemondanunk a horogra tűzött csali vonzóvá tételéről sem. Sőt! Mit sem ér a remek kaja és hiába forog etetésünkön a hal, ha éppen a horgon lévő csali nem tetszik neki. A csalik ízesítésére szánt aromák zöme sűrű és viszonylag tömény. Lassan oldódódnak, hogy sokáig kifejthessék csalogatóhatásukat.
Aroma felhasználási tipp
Olyan nagy hatékonyságú keveréket ajánlok, amely kis mennyiségben is rendkívül hatásos, ezért a feeder- vagy a hagyományos etetőkosaras horgászatok során is vonzó lehet.