LEGENDÁS HARCSÁS VIZEKEN 7. rész – A dzsungel vad harcosai

LEGENDÁS HARCSÁS VIZEKEN 7. rész – A dzsungel vad harcosai

Az utóbbi időben nagyon rákaptam a harcsázásra. 2024-ben hét filmet sikerült erről a nemes ragadozóról és horgászatáról forgatni a világ 4 különböző országában. Meghökkentően sok harcsafaj él szerte a nagyvilágban, és ezek három kontinensen – Európában, Dél-Amerikában, Ázsiában – a legnagyobbra megnövő édesvízi ragadozóhal címét is viselik.

Azért utaztam Suriname-ba, hogy megfogjam az itt élő, egyben a dél-amerikai vizek urának számító lau lau harcsát.

Suriname Dél-Amerika egyik csodája
A főváros Paramaribo, az ország legnagyobb városa
Ez az elnöki palota
A népesség meglehetősen vegyes etnikumú, mégis a legnagyobb egyetértésben élnek az országban. Ez a szobor azt jelképezi, hogy az anya az 5 legfőbb nemzetiséget öleli és tartja a karjában. A fő nemzetiségek vallásai, szokásai is nagyban eltérnek egymástól, de ez nem okoz konfliktust!
Népszerű szórakozóhely Paramaribóban, amelynek neve különösen tetszett: WAKA PASI
Mennyire találó mindez! Magyarul így hangzik: Együtt meg tudjuk csinálni! Igen, meg tudjuk!

Suriname a világ egy legcsodásabb, legérintetlenebb országa. A korábbi holland gyarmat – amelyet a hollandok cserével kaptak az angoloktól – 1975. november 25. óta független. Magyarországnál több mint 1,5-szer nagyobb. Fekvése: Dél-Amerika ÉK-i partvidékén található. Szomszédjai: Guyana (NY), Brazília (D), Francia Guyana (K). Ritkán lakott ország, nagy kiterjedésű, máig érintetlen erdőkkel, amelyek területének 92%-át borítják. Az ország területének 12%-a nemzeti park.

Suriname 92%-át érintetlen esőserdők borítják
Ez a rozzant lakóhajó volt a lakhelyünk 1 hétig. Ez idő alatt nem is léptünk szárazföldre
Paul De Boer és Dave Hope voltak a helyi segítőink. Az előtérben (bal oldalon) Farkas Gergely operatőr kollégám látható. A hatalmas vízrendszeren kis hajókkal közlekedtünk
Kizárólag csónakból horgásztunk. Szinte minden nap hatalmas felhőszakadás frissítette a levegőt
Itt ha esett, akkor rendesen esett, pedig száraz évszakban (októberben) voltunk itt
Az érintetlen őserdő növényzete nagyon változatos, minden talpalatnyi hely ki van töltve, minden növénynek megvan a helye és szerepe
Gyönyörű virágok 1.
Gyönyörű virágok 2.
Egyes helyeken annyira sűrű volt a partszéli növényzet (jelen eseten a mangrove), hogy lehetetlen volt a partot megközelíteni
Vad darazsak fészke a fán
Újabb impozáns (vízi)növény
Ez a sárga virágú fa csak az esős évszakban szokott virágozni, nekünk mégis megmutatta színpompás virágait
A folyó torkolatához közelítve, még jobban kitágul az élettér, partszél is dzsungellé változott

A természet sokszínűsége, biodiverzitása elképesztő! Ez azt jelenti, hogy Suriname az egyik olyan ország a világon, ahol a legtöbbféle növény és állatfaj található!
Néhány érdekes adat:

  • 4000 páfrányféle
  • 1000 fafaj
  • 650 madárfaj
  • 350 halfaj
  • 150 emlősfaj
  • továbbá elképesztő mennyiségű hüllő és rovar él itt!
 

Itt van ez a hal, amelyért Suriname-ba utaztam
A Föld tüdeje
Kellemes meglepetésként ért, hogy egy másik vágyott harcsám is beköszönt, ráadásul nem is kis méretben!
Ő egy tigrisharcsa
Ekkorát még soha nem fogtam

A lau lau (szabad fordításban: őrült hal) sok néven ismert és népszerű ragadozóhal. Van, ahol piraíbának, Góliát harcsának vagy az Amazonas „édesvízi cápájának” nevezik. Félelmetes elnevezéseire maximálisan rászolgál ez a harcsa, amely magas, büszke hátúszójával és sima, hosszúkás testével olyan, mint egy cápa. Dél-Amerika legnagyobb harcsájaként uralkodik a bő vizű, sebes folyású folyókban. Hosszúkás, lapos feje tekintélyt parancsoló. Apró fogakkal teli szájába, ami bekerül, az bizony nem menekül! Úszói az átlagosnál nagyobbak, így nem akadály számára a leggyorsabb folyó sem. Minden úszó vége rendkívül hegyes, dárdaként mered ki a halból, komoly sérüléseket okozhat, ha óvatlanul próbáljuk megfogni! Két további sajátossága a hatalmas bajuszszálak és a farokúszó végén található hosszú szalag. Ezek mérete a hal méreteivel arányosan növekszik. A kapitális egyedek esetében akár a 80-100 cm-t is elérhetik, de egy átlagos méretű harcsáé is minimum 50 cm. Ezek az érzékszervek segítik a legzavarosabb vízben is a tökéletes tájékozódásban és a táplálék felkutatásban. Őt sem elölről, sem hátulról nem lehet meglepni! Az átlagos testméretű lauk 80-140 cm körüliek. A 2 méter feletti példányok már itt is kapitális egyedeknek számítanak, amelyek súlya elérheti, sőt meg is haladhatja a 100 kg-ot. A világjáró horgászok és fanatikus harcsahorgászok egyik levágyottabb ragadozóhala!

Ha nem történt semmi, akkor is minden pillanatát élveztem a túrának
Nagyon impozáns és mutatós hal a lau lau

A Coppename folyó, amelyen horgásztam, Suriname 5 legnagyobb folyójának egyike, hossza kb. 400 km. A Wilhelmina-hegységben ered és az Atlanti-óceánba torkollik. Nagyon nagy hatással van rá az óceánon kialakuló apály-dagály hatása, ami egy adott holdfázis idején belül is meghatározó erejű. Örült ez a folyó! Normál esetben az óceán felé folyik, majd 6 óra múlva pont ellentétes irányba. El tudjátok ezt képzelni? Olyan, mintha a Duna megfordulna és nem Baja, hanem Bécs felé folyna…! Ha nem élem ezt meg, el sem hittem volna, hogy ilyen létezik. Az óceán dagályának visszaduzzasztó hatása a torkolattól kb. 150 km-ig érződik.

Eső után ilyen párás volt a levegő
Egy újabb szép lau lau
A farokúszó végén található szalag e faj egyik egyedi azonosítója
A hátúszó végén található hegyes tüske olyan, mint egy lándzsa, ÉLETVESZÉLYES!!!
A túlméretes úszókkal nem gond a leggyorsabb folyószakaszok leküzdése sem
A nagy, lapos fej teszi teljessé és harmonikussá a hal testét

Táborhelyünk, amely egy lakóhajó volt, szó szerint a semmi közepén, a dzsungel sűrűjében volt. 2 óra hajóútra volt alattunk és felettünk a legközelebbi település. Ez jó is, meg nem is, mert nem zavar minket senki, elvétve találkozunk 1-1 hajóval, de egyben rémisztő is volt, mert csak magunkra számíthattunk. Szerencsére semmi baj nem történt, de ha mégis… nem érkezett volna az orvos 15 percen belül! Nem működött a telefonunk, nem volt térerő, nem volt internet. Ha segítséget kellett volna kérni, csak műholdas telefon jöhetett volna számításba.

Vihar közelít
Éjszaka is próbálkoztam, Ő volt az egyetlen értékelhető méretű harcsám a sötétség leple alatt
A rendkívül erős UV-sugárzás miatt a teljes testet védeni kellett a leégéstől!

Teljesült a vágyam? IGEN! Olyan élményekkel és fogásokkal lettem újfent gazdagabb, amelyekért érdemes a kockázatot és a puritán körülményeket vállalni! A képes beszámoló bepillantást enged a nem hétköznap kalandba, de a túráról készült nagy film adja vissza kellően látványosan, hogy miben is volt részünk. Érdemes ezt is megtekinteni!

Ez már tekintélyes méretűnek számít itt is!
Hatalmas küzdelem után tudtam csak megfogni
Ezt a fotót látva nem is lehet kérdés, hogy illik-e rá az „édesvízi cápa” elnevezés
Viszlát, Suriname!

Az itt készült film remekül visszaadja a kint töltött napok legérdekesebb pillanatait és az átélt élményeket, miközben számos hasznos infót is megosztok a nézőkkel!

Döme Gábor

* Amennyiben nem jelennek meg a kommentek, úgy szükséges a böngészőben bejelentkezni a Facebook profiljukba!

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.