Az utóbbi időben nagyon rákaptam a harcsázásra. 2024-ben hét filmet sikerült erről a nemes ragadozóról és horgászatáról forgatni a világ 4 különböző országában. Meghökkentően sok harcsafaj él szerte a nagyvilágban, és ezek három kontinensen – Európában, Dél-Amerikában, Ázsiában – a legnagyobbra megnövő édesvízi ragadozóhal címét is viselik.
Azért utaztam Suriname-ba, hogy megfogjam az itt élő, egyben a dél-amerikai vizek urának számító lau lau harcsát.
Suriname a világ egy legcsodásabb, legérintetlenebb országa. A korábbi holland gyarmat – amelyet a hollandok cserével kaptak az angoloktól – 1975. november 25. óta független. Magyarországnál több mint 1,5-szer nagyobb. Fekvése: Dél-Amerika ÉK-i partvidékén található. Szomszédjai: Guyana (NY), Brazília (D), Francia Guyana (K). Ritkán lakott ország, nagy kiterjedésű, máig érintetlen erdőkkel, amelyek területének 92%-át borítják. Az ország területének 12%-a nemzeti park.
A természet sokszínűsége, biodiverzitása elképesztő! Ez azt jelenti, hogy Suriname az egyik olyan ország a világon, ahol a legtöbbféle növény és állatfaj található!
Néhány érdekes adat:
- 4000 páfrányféle
- 1000 fafaj
- 650 madárfaj
- 350 halfaj
- 150 emlősfaj
- továbbá elképesztő mennyiségű hüllő és rovar él itt!
A lau lau (szabad fordításban: őrült hal) sok néven ismert és népszerű ragadozóhal. Van, ahol piraíbának, Góliát harcsának vagy az Amazonas „édesvízi cápájának” nevezik. Félelmetes elnevezéseire maximálisan rászolgál ez a harcsa, amely magas, büszke hátúszójával és sima, hosszúkás testével olyan, mint egy cápa. Dél-Amerika legnagyobb harcsájaként uralkodik a bő vizű, sebes folyású folyókban. Hosszúkás, lapos feje tekintélyt parancsoló. Apró fogakkal teli szájába, ami bekerül, az bizony nem menekül! Úszói az átlagosnál nagyobbak, így nem akadály számára a leggyorsabb folyó sem. Minden úszó vége rendkívül hegyes, dárdaként mered ki a halból, komoly sérüléseket okozhat, ha óvatlanul próbáljuk megfogni! Két további sajátossága a hatalmas bajuszszálak és a farokúszó végén található hosszú szalag. Ezek mérete a hal méreteivel arányosan növekszik. A kapitális egyedek esetében akár a 80-100 cm-t is elérhetik, de egy átlagos méretű harcsáé is minimum 50 cm. Ezek az érzékszervek segítik a legzavarosabb vízben is a tökéletes tájékozódásban és a táplálék felkutatásban. Őt sem elölről, sem hátulról nem lehet meglepni! Az átlagos testméretű lauk 80-140 cm körüliek. A 2 méter feletti példányok már itt is kapitális egyedeknek számítanak, amelyek súlya elérheti, sőt meg is haladhatja a 100 kg-ot. A világjáró horgászok és fanatikus harcsahorgászok egyik levágyottabb ragadozóhala!
A Coppename folyó, amelyen horgásztam, Suriname 5 legnagyobb folyójának egyike, hossza kb. 400 km. A Wilhelmina-hegységben ered és az Atlanti-óceánba torkollik. Nagyon nagy hatással van rá az óceánon kialakuló apály-dagály hatása, ami egy adott holdfázis idején belül is meghatározó erejű. Örült ez a folyó! Normál esetben az óceán felé folyik, majd 6 óra múlva pont ellentétes irányba. El tudjátok ezt képzelni? Olyan, mintha a Duna megfordulna és nem Baja, hanem Bécs felé folyna…! Ha nem élem ezt meg, el sem hittem volna, hogy ilyen létezik. Az óceán dagályának visszaduzzasztó hatása a torkolattól kb. 150 km-ig érződik.
Táborhelyünk, amely egy lakóhajó volt, szó szerint a semmi közepén, a dzsungel sűrűjében volt. 2 óra hajóútra volt alattunk és felettünk a legközelebbi település. Ez jó is, meg nem is, mert nem zavar minket senki, elvétve találkozunk 1-1 hajóval, de egyben rémisztő is volt, mert csak magunkra számíthattunk. Szerencsére semmi baj nem történt, de ha mégis… nem érkezett volna az orvos 15 percen belül! Nem működött a telefonunk, nem volt térerő, nem volt internet. Ha segítséget kellett volna kérni, csak műholdas telefon jöhetett volna számításba.
Teljesült a vágyam? IGEN! Olyan élményekkel és fogásokkal lettem újfent gazdagabb, amelyekért érdemes a kockázatot és a puritán körülményeket vállalni! A képes beszámoló bepillantást enged a nem hétköznap kalandba, de a túráról készült nagy film adja vissza kellően látványosan, hogy miben is volt részünk. Érdemes ezt is megtekinteni!
Az itt készült film remekül visszaadja a kint töltött napok legérdekesebb pillanatait és az átélt élményeket, miközben számos hasznos infót is megosztok a nézőkkel!
Döme Gábor