A 2014-es év időjárása kiszámíthatatlanságával megnehezítette a sikeres horgászatokat. Front hátán front - így jellemezném az évet. Emiatt többször nehéz döntésre kényszerültem. Az egyik legnehezebb választás, hogy feladom-e az aktuális horgászatot, vagy még keményebben próbálkozom! Még soha nem adtam fel, így nem maradt más, mint a „keményítés”.
A levegő- és vízhőmérséklet alakulásában nagy szerepe van az időjárási frontoknak. Ezek olyan légköri képződmények, melyek az időjárás változásait és egyúttal a halak kapókedvét is nagyban befolyásolják a késő őszi téli időszakban is.
- Melegfront alakul ki, ha a meleg légtömeg a hideg légtömeg fölé siklik a légköri határfelületen. A levegő hőmérséklete és a páratartalma magasabb lesz, míg a légnyomás lesüllyed. Sok esetben a melegfront esőt (havat) is hoz magával, amit gyakran kísérhetnek villámlással-mennydörgéssel zivatarok is az év melegebb hónapjaiban.
- Hidegfront esetén a hideg légtömeg elmozdul a meleg légtömeg irányába, és alatta helyezkedik el, melynek következtében intenzív légáramlások keletkeznek a határfelületen. A levegő hőmérséklete és páratartalma lecsökken, míg a légnyomás a hidegfront megérkezéséig csökken, utána azonban emelkedik. A hidegfront érkezését gyakran viharos széllökések, esetleg (hó)záporok vagy jégeső is kísérheti.
A melegfrontok a levegő alsóbb rétegeiben nem járnak erős légmozgással, ellentétben a hidegfrontok esetével. Ott többnyire erős, viharos erejű szél a kísérőjelenség. A hidegfrontokat kísérő szelek erősen örvénylő jellegűek, ezért a vizekre erőteljes hűtő hatást fejtenek ki. Ezek a szelek igen tartósak. Átlagos időtartamuk egy egész nap, de előfordulhat 4-5 napig tartó is. Ezért az erősebb hidegfrontok elhaladását követően a vizek hőmérséklete jelentősen és tartósan csökkenhet. A horgásztársadalomnak ezen információk nagyon hasznosak. Horgászataink tervezésekor vegyük figyelembe az előrejelzéseket, következtessünk belőlük javunkra a sikeres fogás érdekében!
A csoda azoké, akik hisznek benne. Én nem várom a csodát, bevetek minden olyan fegyvert, ami a rendelkezésemre áll. Az eltelt években megtapasztaltam, hogy a koncentrált etetés minden esetben - az év bármely időszakában!!! - jó fogásokkal párosul, ezért a lehűlő vizekben horgászva is alkalmazom. Csak ekkortájt sokkal fontosabb a minőség, mint a mennyiség! Sokan úgy vélik, hogy az igazán nagy példányokat zavarja a kisebb halak által keltett „zaj” és a felkavart aljzat, ezért inkább semmit sem etetnek, és csak a csalival próbálják meg becserkészni őket. Időnként ez is bejöhet, de szerintem kell a kisebb halak nyüzsgése, amely a nagyokat is vonzza, de ellenállnak a finom étkeknek. Ezért is tudtak nagyra nőni, hiszen nagyon óvatosak. Ők néhány finom falat reményében nem akasztják magukat horogra. Kifogásuk azonban nem lehetetlen! Az eszükkel kell gondolkodnunk és túljárni azon, hogy fotóvégre csaljuk őket. Mivel az etetéstől távolabb tartózkodnak, ott kell becsapni őket.
A nagyponty-horgászat egyik fontos eleme a szelektálás. Van, aki ezt úgy hajtja végre, hogy évente 200-250 napot horgászik és az ez idő alatt megfogott halaiból csak a nagyokat mutatja meg (de ez az állítás nem általánosítható, tisztelet a kivételnek!). Mi, a Haldorádó teszthorgászai a Haldorádó csalik szelektáló hatásában bízunk, kiegészítve ezt saját horgásztudásunkkal. Ha a fogósnak vélt csalit az etetéstől néhány méterre kínálom fel, akkor az eredmény kézzelfogható. Az öregebbek sem tudnak ellenállni a kísértésnek.
Decemberre vizeink lehűlnek, nagyon lecsökken bennük a természetes táplálékforrás, de a halak még mindig szívesen fogadják a tápláló falatokat. A legkitartóbb horgászok még ekkor is számíthatnak hatalmas testű pontyokra. Állításomat az elmúlt évek szép fogásai és a most kifogott hatalmas pontyok tovább erősítik.
Hosszan tartó hideg időjárás esetén a víztömegek lassan lehűlnek, amelynek télen a jegesedés, a tavak befagyása véget. Ez a „takaró” védi meg a vizet és lakóit a totális kihűléstől, hiszen a teljes víztömeg mégsem hűl 0 Celsius-fokra. Sőt, bizonyára sokan emlékeznek még rá, hiszen az általános iskolában már megtanultuk, hogy a víz különleges tulajdonságai miatt a +4 °C-os víztömeg tölti ki az állóvizek mélyét, ami a halak és egyéb vízi állatok túlélésének kulcsa. Mi ebből annyit profitálhatunk, hogy tudjuk, az élet a leghidegebb napokon, még a jég alatt sem áll meg! Ezt bizonyítják a léki horgászatok során kifogott nem hétköznapi pontyaim is. Tehát még télen sem kell letenni a lantot és feladni a horgászatot, no de ez már egy másik téma!
Fontos tapasztalatok a késő őszi, téli horgászatok során:
- Nagy pontyokat mindig az etetés szélén vagy attól néhány méter távolságban keressük!
- Magas tápértékű (többnyire hallisztes) pelletekkel, bojlikkal etessünk a siker reményében.
- Előre dipelt, ízesített bojli hamarabb odacsalja az uszonyosokat.
- Tél beköszöntésével nem táplálkoznak nagy intenzitással, ekkor a csali mérete is fontos, használjunk minél kisebbeket!
- Nemcsak a méret, de a csali kikönnyítése is segít elérni a sikert.
A nemes küzdelmekből általában azok kerülnek ki győztesen, akik jobban szeretik a küzdelmet a spontán sikernél. Fogásaim igazolják elveim és technikám helyességét.
Ezúton kívánok kellemes karácsonyi ünnepeket és sok szép nagy ponty megfogásában gazdag új esztendőt minden kedves Olvasónak!
Írta: Nagy Csaba
Fotók: Nagy Csaba, Pavol Bohus