Az előző részben megismerkedhettek a pergetőbottal és annak minden fontos paraméterével. Következzen kettő konkrét bot, más-más kategóriában, amelyeket magam is próbáltam, használok, és amelyeket bátran ajánlok másoknak is.
Kezdő horgásztársaimnak egy remek új típusú, és nagyon kedvező árú botot ajánlanék elsőként: ez a SPRO gyár Preimum Power X Spin pergetője, 3 méteres hosszban. Ezzel a bottal, már két előző írásomban is találkozhattak, ahol számos előnyét hangsúlyoztam horgászat közben. De most kicsit részletesebben is bemutatom.
Ezt a pergetőbotot két különböző dobósúllyal kerül forgalomba. 20-40 és 40-80 gr, a könnyű és nehéz pergetéshez. Hossza 2,7 és 3 méter. Én a kisebb dobósúlyú, 3 méter hosszú botot vetettem be jó néhány horgászatom során. Ezt a könnyebb módszerekhez, maximum 30 grammos műcsalihoz ajánlanám.
Kéttalpas SIC gyűrűi jól viselik a kezdők esetleges ügyetlenségeit, lehetetlen szinte letörni. Jól bírja a fonott zsinórt is, az általam használt PowerPro, szinte nem is "dalolt" dobás közben. A gyűrűk mérete, elősegíti a távoli dobásokat, mivel azok átmérője jóval nagyobb a megszokottnál.
A bot anyaga szemre is nagyon tetszetős. Az új gyártástechnológia alkalmazásával, egy különleges keresztszál erősítést vittek fel a botra. Alapanyaga HX Power carbon, amely tovább növeli a bot teherbíró képességét, a könnyűség megtartása mellett. Megfelelő falvastagságának köszönhetően, szakszerű használat mellett lehetetlen összetörni! Nagyon gerinces, de mégsem túl merev, és terhelés alatt remekül dolgozik.
A boton horogbeakasztó is található, de ami ennél sokkal lényegesebb, az illesztés milyensége. Az igényes fém gyűrűvel lezárt illesztő cső, (a felső tag végénél) garantáltan nem sérül meg, véletlenül sem repedhet be. Az alsó tag illesztése és annak becsiszolása is tökéletes. Ez a bot saját anyaga, amely nem csúszhat szét. Ezt úgy érték el, hogy a csapot nem lakkozták le, hanem hagyták magát a grafit anyagot - így még jobban megfigyelhetők a grafitszálak - amire rácsúszik a felső rész.
A kézre álló parafa nyél nem csúszik meg, jó fogást biztosít
Mindent összevetve a Spro gyár Premium Power X pergetője, a könnyebb módszerekhez ajánlható, jól használható, kezes bot, amely mindezek mellett komoly erőtartalékokkal is rendelkezik. Ráadásul a toldás kialakítása olyan, amit csak jóval drágább gyárak, jóval drágább szériáikon alkalmaznak. Minimális beruházással így kezdő horgásztársaim nem csak egy "egyszerű és olcsó tanulóbothoz" juthatnak hozzá, hanem egy olyan pálcához, amellyel a későbbiekben is eredményesek lehetnek, és amit nem tudnak egy-két szezon alatt, úgymond "kinőni".
A gyakorlottabbaknak, vagy azoknak, akik már régebb óta töprengenek egy komolyabb bot megvásárlásán, ajánlanám a Shimano Technium 3 m hosszú 20-60 gr-os közepesen erős pergetőjét. Ez a bot, bár nem kifejezetten olcsó, mégis meghálálja a magasabb vételárat, jómagam két éve nyúzok egy ilyet, a legteljesebb megelégedéssel. A botnak talán egyetlen hibája, hogy 2002-től már nem kaphatók. Továbbfejlesztett változata a Technium DF (Diaflash) váltotta fel.
A bot anyagából (XT60 carbon) fakadóan olyan erős, hogy a 13 kg szakítószilárdságú fonottakat is elbírja. Nagyobb süllőnek, csukának, tízes körüli harcsának, gyakorlatilag esélye sincs a bottal szemben. Egytalpú, "finom" SIC gyűrűi és az orsótartó már első ránézésre is azt sugallja, hogy ez a pálca magasabb kategóriát képvisel. És ez így is van!
Az illesztés csapos (stucnis). A felső tag csúszik rá az alsó rész speciálisan kialakított - megcsúszás mentes - részére. Nálam a két év alatt, még egyszer sem fordult elő, hogy használat közben az illesztésnél bármiféle gond merüljön föl. A bot még vizesen sem tud (a tökéletes csiszolásnak köszönhetően) összeszorulni.
A parafa nyél markolati része fölött természetesen megtaláljuk a horogbeakasztó fület is. A markolat kialakítása először nekem is furcsa és szokatlan volt, de a jóhoz ugye hamar hozzászokik az ember. A kellemes tapintású nyél felső része az, ami csavaros, és a grafit papucsba helyezve az orsó talpát, egyszerűen rá kell csavarni a markolati részt, amíg az meg nem szorul.
A bot nagyon gerinces, de egyáltalán nem merev - a 20-60-as boton remekül érezhető már egy kisebb, alig tenyeres sügér húzása is. Rugalmasságának köszönhetően nem csupán a kapást jelzi tökéletesen, hanem a kisebb méretű műcsalikat is nagy távolságba lehet vele eldobni. Számtalan cikkemben találkozhattak már vele és róla szóló "ódákkal". Megszámlálhatatlan sügér, süllő, csuka, balin és harcsa bánta a vele kötött ismeretséget. Bárkinek nyugodt szívvel ajánlom.
Alig várom, hogy kipróbálhassam az új továbbfejlesztett változatát is!
A cikksorozat következő állomása az orsóra tér majd ki, annak szerkezeti elemivel és működésével illetve egyes műszaki elemek gyakorlati hasznával, jelentőségével.