Több mint egy éve annak, hogy belevágtunk a Method Suli sorozat elkészítésébe. Nem titkolt célunk volt, hogy elsősorban a kezdő, method technikával horgászó sporttársak kedvébe járjunk és nekik mutassuk be azt, hogyan is lehet ezzel a módszerrel eredményesen pecázni. Sokan vannak, akik részről részre követték az útmutatásom és csiszolták a saját tudásukat mind elméleti, mind gyakorlati síkon, és lépésről lépésre haladtak a cél felé. Hogy mi is ez a cél, és ha megvan, hogyan érdemes továbbmenni? Ez az írás és film erről szól!
A horgászat célja – legyen ez bármilyen bagatell – az, hogy halat fogjunk, és sikerélményt éljünk át a vízparton, bár hozzátenném, hogy a mai esztelenül rohanó világban már a vízparton töltött idő is egyfajta sikernek fogható fel. Akik a Method Suli részeket követve haladtak az úton, jó eséllyel mára haladó szintű horgászokká váltak, és bízom benne, hogy megannyi izgalmas halfogást átélve immár késznek érzik magukat arra, hogy az iskolapadból kilépve a saját útjukat járják.
Hogy kinek mi az útja? Vannak, akiknek a methodozás „nagyhalas” ága tetszett meg és szeretnének minél nagyobb pontyot fogni, vannak, akik a „pörgős”, kapásban gazdag horgászatokba szerettek bele, és bízom benne, hogy olyanok is akadnak, akik a versenyszerű horgászat felé orientálódnak. Legyen bármelyik is a Te utad, azt be kell látni, hogy a rendelkezésre álló felszerelés kissé lekorlátozza a lehetőségeket. Éppen ezért ebben a részben két olyan „szettet” fogok bemutatni, amelyek a specifikusabb horgászatok kivitelezését szolgálják. Az egyik egy parthoz közeli finom methodozáshoz való összeállítás, míg a másik egy olyan bot + orsó kombó, amellyel a parttól távolabbi régiót is el lehet érni finom method felszereléssel.
Pro Method Feeder 330L bot + Pro Method 5000 orsó
A Pro Method Feeder botokról már említést tettem a TEAM FEEDER botokat bemutató, második epizódban. Ezek a fehér pálcák arra lettek kitalálva, hogy a lehető legfinomabb végszerelékkel lehessen velük horgászni. Átlagos méretű halakhoz, intenzíven telepített vizekre készült ez a botcsalád, amelyből most a 330-as változatot választottam ki.
Elsőre talán ijesztőnek tűnhet ez a „nyekenyóka” pálcácska a masszívabb Power Fighter botok után. Ez a változat a partközeli finomhorgászat eszköze, így teljesen természetes, hogy nem robosztus a kialakítása és lágy a gerince. Az elérhető dobástávolság ezzel a bottal a 30-40 méter. Fontos, hogy könnyű kosárral lehet csak megterhelni ezt a botot, mert közel sem annyira erős, mint az eddigi botjaink. Halfárasztás során aztán persze terhelhető, de odáig el is kell jutni.
Az első lépés, hogy orsót kell rá tenni. A Pro Method család nemcsak botokból, hanem orsókból is áll, így egyértelmű, hogy ilyet érdemes választani. Ebben az esetben egy 5000-es méret kerül rá. Ezeknek az orsóknak a használata annyiban tér el a Carp Fighterekétől, hogy nincs rajtuk nyeletőfék, viszont van gyorsfék. Tehát bedobás után a dobféket könnyedén és gyorsan ki lehet lazítani, így szinte szabadonfutóvá válik a szerkezet. Ami fontos, hogy bevágáskor fogjunk rá a dobra, stabilizálva azt, majd a hal kirohanásainak megfelelően állítsuk be a fékerősséget. Ha rááll az ember keze, akkor pofonegyszerű és nagyon hatékony ennek az orsónak a használata.
A Method Suli 4. részében már bemutattam az orsó szakszerű felzsinórozását. Erre az orsóra 0,22 mm-es Super Sensitive zsinór kerül, amelyre semmiféle dobóelőke nem szükségeltetik, hiszen sem az eldobandó kosár tömege, sem a dobástáv ezt nem indokolja.
A végszerelék, amelyet alkalmazni fogok, nagyon egyszerű. A főzsinórra egy Haldorádó Flat kosár kerül 15 grammos méretben, majd ezt lezárom egy gyorskapocs gyönggyel, amelybe egy vékony monofil horogelőkét akasztok.
Fine Max 390H bot + Fine Carp 6000-es orsó
A Fine Max a By Döme TEAM FEEDER széria egyik legújabb botcsaládja, a már jól ismert Fine Carp kicsit megújított változata. Finomhorgászathoz lett optimalizálva, minden tulajdonsága azt a célt szolgálja, hogy az etetőkosarat a lehető legtávolabbra és a lehető legpontosabban lehessen bejuttatni. Emellett rendkívül kecses a bot, halfárasztásnál pedig a gerincességének hála elég határozott, spicce pedig olyan lágy, hogy még a maszatolós kapások is jól láthatók rajta.
Ebből a szériából a 390H modellt választottam. A 420-as botok még szerintem túl hosszúak a haladó pecásoknak, de ezzel a változattal már el lehet boldogulni. A szóban forgó bottal egyébként reálisan elérhető távolság a 70-80 méter.
E botra az előzőleg bemutatott Pro Method orsótól mindössze színben és méretben eltérő Fine Carp 6000-es szerkezet kerül. Ez szintén gyorsfékes, használata semmiben sem tér el fehér testvérétől.
Ennek dobjára szintén a 0,22 mm-es Super Sensitive kerül, azonban erre már fonott dobóelőkét is fogok kötni, méghozzá 0,20 mm-es Braxx Long Castot. Ennek felkötését már a Method Suli 4. részében részletesen is bemutattam, így nem kívánom most részletezni.
A végszerelék összeállítását is bemutattam már egy korábbi epizódban, azonban gyorsan végigszaladunk a szükséges eszközökön. Ennek a botnak a dobósúly-tartománya lehetővé teszi a kicsit nehezebb kosár eldobását is, úgyhogy egy 40 grammos Dart kerül rá, amely egy Speed Beadben ütközik meg. Ebbe a gyorskapocsba lehet akasztani a horogelőkét.
Bízom benne, hogy a két bemutatott összeállítás valamelyike neked is megtetszik, és tudsz egy szintet lépni. De az sem baj, ha önállóan találod meg azt a felszerelést, amely a te stílusodnak a lehető legjobban megfelel. Legyen akárhogy is, ha kérdésed van, bármikor várom azt a Facebook-oldalamra, ha tudok, segítek!
Írta: Sipos Gábor
Fotó: Putz Tamás