Életre szóló fotók elkészítése

Kovács Zoltán 2008-12-01
Nagy örömmel tölt el, hogy egyre népszerűbb a pontyhorgászok körében a Catch & Release, vagyis a „Fogd meg és engedd vissza” szemlélet. Rendkívüli gyorsasággal fejlődik a horgászok tudása az egyre színvonalasabb pontyhorgász weboldalaknak és az újságoknak köszönhetően! De van egy hiányosság, egy olyan elemi, ami továbbra is kívánnivalót hagy maga után. Ez nem más, mint a kifogott halakkal történő fényképezkedés! Mint az egyik neves bojlis weboldal tulajdonosa, napi rendszerességgel találkozom életre szóló fogások feltöltésével, de több kép láttán sajnálattal kell megállapítanom, hogy a fénykép nem az életre szóló fogáshoz méltó módon lett elkészítve!

Hogyan fényképezzük le álmaink halait?

Széll Tamás 2007-05-25
A horgászok közül keveseknek adatik meg egy-egy kapitális hal megfogása, közülük is igen kevesen engedik útjukra, és még annál is kevesebben tudják elengedésük előtt megfelelően lefényképezni ezeket a csodálatos teremtményeket… Emiatt sokszor a szakirodalomban, folyóiratokban is rossz képekkel illusztrálnak egy-egy cikket, a rekordlistáról nem is beszélve…

Fényképek a monitoron

Csörgits Gábor 2005-10-11
A már-már mottószerűen emlegetett tétel szerint „egy bármennyire rossz fotó is jobb a semminél”! Ennek igazát aligha kell bizonygatni: még egy-egy előnytelen helyzetben készített kép is becses emlékké válhat, a természetes körülmények - ide tartoznak a vízparti történések is - pedig általában megismételhetetlenek, ezért elmaradt dokumentálásuk pótolhatatlan. Ezért egy sok szempontból rossz felvétel is felbecsülhetetlen értékű lehet: a „van” ebben az esetben annyival többet jelent a „nincs”-nél, hogy a létező kép minősége csak másodlagos szempont. Ez azonban nem jelenti azt, hogy meg is kell elégednünk a fotó nyers állapotával - sokszor utólag is elvégezhetők azok az apró módosítások, amik a képet sokkal jobbá, szebbé teszik.

Fényképezés a vízparton

Benyhe János 2005-10-10
A digitális technika viharos ütemű elterjedése a mindennapjaink részévé teszi a fényképezést. Az egyszeri, borsos ár kifizetésével olyan eszközhöz jutunk, aminek folyó költsége gyakorlatilag nincs, nem kell spórolni a filmmel, nagyítással. Így ezek után nem csak a születésnapi tortáról, a karácsonyfáról, és a nyaralásról készülnek felvételek, hanem a világon minden elképzelhető dologról. A nagy számok törvénye alapján a tömérdek kép között néhány jó is akad majd, még ha csak találomra, különösebb megfontolás és alapismeretek nélkül csattogtat is valaki. Ám ha kicsit jobban megismerkedünk gépünk képességeivel és korlátaival, valamint figyelembe vesszük a fényképezés néhány alapszabályát, akkor sokat javulhat a találati arányunk. Ehhez gyűjtöttem most csokorba néhány tippet, természetesen a horgászok, vízenjárók és kirándulók szemszögéből

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.