Alias : gviktor
Név : Gégény Viktor
E-mail : [e-mail]
Születési dátum : 1974-11-01
Lakhely : Tokaj
Kedvenc horgászmódszerei : pergetés, legyezés
Kedvenc vízterületei : folyók, patakok, vadvizek
Legnagyobb halai : domolykó 1,9 kg, feketesügér 2 kg, jász 2,55 kg, pisztráng 4,5 kg, balin 4,75 kg, süllő 7 kg, csuka 7 kg, ponty 11 kg, harcsa ~60 kg (210 cm)
Mióta horgászik : 1978 óta

Szerző írásai

Nyáron pergetni?

Gégény Viktor 2012-08-06 07:00:00
Ahogy a tavasz véget ér, és beköszöntenek a kánikulával tűzdelt napok, jó magyar szokás szerint a többség leteszi a pergető botot, hogy majd aztán az első csípős hidegek megérkeztével, októberben vegye elő legközelebb. Remélem, ezt a „népi hagyományt” egyre inkább elfelejtjük, hiszen a pergető horgászatnak - bizonyos értelemben - a java még csak a nyárral kezdődik, hiszen a ragadozóhalak ilyenkor is táplálkoznak. Bár a szélvizek ez idő tájban nappal nem igazán adnak komoly halat, a hűvösebb, oxigéndúsabb vizű zónákban kis túlzással „bármi” megtörténhet. Ilyenek a mély folyószakaszok, vagy a tavak egyes rétegei, melyek meghorgászásához ebben az időszakban ideális választás a plasztik csali.

Élethű csukacsali - a SPRO BBZ tesztközelben

Gégény Viktor 2012-02-29 07:00:00
Bizonyára sokan láttátok már a horgászboltok polcain a SPRO cég egyik legújabb műcsali-remekét, a neves amerikai versenyhorgász, Bill Siemantel közreműködésével éveken át fejlesztett, majd 2009-ben az USA-ban az év csalijának választott BBZ-sorozatot. Ezek az újszerű halutánzatok négy részből álló testtel rendelkeznek, ennek következményeként megdöbbentően élethű, kígyózó mozgással „kelletik magukat”. Életszerűségük és mozgásuk révén nem is kérdés, hogy idővel a csukapergetők kedvelt csalijává fognak válni. Hacsak már azzá nem váltak…

Nagyító alatt - a Nevis Vantage Twister Shad

Gégény Viktor 2012-01-15 07:00:00
A twisterfarkú gumihalak köztudottan eredményes műcsalik, melyek egy kettős inger (a halszerűség látszata mint vizuális hatás és az attraktorként verető faroklemez) segítségével bírják támadásra a ragadozót. Valószínűleg vize és helyzete váltogatja, hogy a realisztikus hatás vagy a vibráció (esetleg mindkettő együttesen) váltja ki a kapást. Ebbe a „nemzetségbe” tartozó csalik a leginaktívabb időben és csökkent (vízi) látási viszonyok között is komoly eredményt képesek produkálni.

„Felspirált” twisterezés

Gégény Viktor 2011-11-21 07:00:00
Már hosszú évekkel ezelőtt, kezdő plasztikos pergetőként feltűnt, hogy a korongfarkú twisterekre sok esetben akkor is érkezik kapás, amikor a hagyományos plasztikférgek csődöt mondanak. Ebből az időből egy másik, ám annál kellemesebb felfedezésem volt, hogy ezt a speciális twisterfajtát nemcsak a süllő, de a harcsa is kedveli, méghozzá nem is akármennyire. Utólag visszagondolva már világos számomra, hogy míg a gyakran túl nagy fejjel és viszonylag dinamikusan emelgetett csalim a süllőt felingerelte, a harcsa számára nem hatott túl csábítóan. A korongfarkú ezt a „zuhanást” lassította meg, miközben sokkal intenzívebb mozgást adott, ezzel pedig a harcsák számára is hihető falattá vált.

Nevis Vantage gumihalak - Hazai vizekre tervezve

Gégény Viktor 2011-09-16 07:00:00
Manapság már hatalmas a kínálat plasztikcsalik terén, nem könnyű eligazodni köztük, sem új, ám megfelelő minőségű, jól mozgó és fogós típusokra lelni. A viszonylag új keletű Nevis Vantage Xtail gumihalakból pár hónappal ezelőtt kaptam egy közel teljes méret- és színskálát tartalmazó tesztcsomagot. Eleinte magam is kétkedve fogadtam, hogy vajon lehet-e újat alkotni a mára valóban sokszínű plasztikvilágban, azonban az „éles indulás” szép süllői minden kétségemet eloszlatták…

Fox Rage Jig teszt: Eggyel nő a tét…

Gégény Viktor 2011-05-30 07:00:00
Nyakunkon a nyár, és bár sokan a téli hónapokat favorizálják süllőre, ez az időszak is kecsegtet szép fogásokkal. Nagyobb folyókon szinte bármely napszakban megtalálhatjuk és kapásra bírhatjuk tüskés ragadozóinkat, bár ehhez általában mélyebbre, akár 10-12 méterre is le kell lejuttatni a műcsalinkat. Tökéletes választás ilyen esetekben a gumihalas-twisteres módszer, megfelelő bottal és fogós csalival pedig a siker sem marad el. Az év elején épp két ilyen tesztalany (egy speciális jig bot és egy új gumihal-család) behorgászását kaptam feladatul…
Videóval

Mi a csel? - Nagy domolykók nyomában

Gégény Viktor 2011-04-11 07:00:00
Március-április a rablóhalasok böjti hava, hiszen klasszikus ragadozóink közül először a csuka, majd két héttel később a süllő és a balin esik tilalom alá. A harcsa ekkortájt sok helyen még inaktív, különösen a folyókban alig-alig akar megmozdulni. Sokan leteszik ebben az időszakban a pergető pálcát, pedig több halfajunk is kínálkozik élményadónak. A sügér, a pisztráng és a domolykó is jól fogható, melyek közül talán az utóbbi horgászata kecsegtet a legtöbb sikerrel, hiszen a tavaszi domik között testesebb példányokkal is összeakadhatunk…

Harcsák éjjele

Gégény Viktor 2011-03-05 07:00:00
Horgászat szempontjából a tél elég sokáig jó lehetőségek nélkül telt. Az elejét óriási árvíz mosta el, később az enyhe idő tette lékhorgászatra alkalmatlanná az állóvizek jegét. Kitűnő alkalom volt ez a felszerelések karbantartására, műcsalik szortírozására. Azonban, nem ritkán azon kaptam magam, hogy az idő szorgos munka helyett álmodozással telik. Újra meg újra eszembe jutottak a nyári éjszaka sötétjéből jövő, kemény rávágások, felsüvítő fékek, és a botot hajtó, ismeretlen ismerőseim, a harcsák…
Videóval

Mi a csel? - Harcsapergetés hidegben

Gégény Viktor 2011-01-07 07:00:00
Ősszel, az első komolyabb lehűlést követően a harcsák a megkezdik a felkészülést a télre. Rendszerint október második felében már a vermelőhelyek felé veszik az irányt, a nagyobbak magányosan vagy kisebb csapatokban, míg a pár kilós egyedek egész nagy bolyokat alkotva készülnek elfoglalni a víz valamely mélyebb pontját. De mielőtt ténylegesen lehűl a víz, és beáll az igazi tél, kihasználnak minden kedvező alkalmat, és az utolsó pillanatban is képesek intenzíven táplálkozni. Ebben az írásban és a hozzá kapcsolódó videóban egy ilyen eseményre kalauzolom el az érdeklődőket, ahol többek között választ kaphatnak a hideg vízi, szabályos harcsapergetés jó néhány kérdésére is.
Videóval

Mi a csel? - Csukázás akadók között

Gégény Viktor 2010-12-11 07:00:00
A pergető horgászatban gyakran okoz gondot az akadókkal tarkított, nehéz terep. Legtöbben ezt úgy oldják meg, hogy kerülik e helyeknek még a környékét is. Mások speciális horogszabadító szerkezetektől remélik a megváltást a „szorult” helyzetekre. A műcsali kiszabadítása viszont szinte kivétel nélkül az ott tanyázó halak elzavarásával jár. Nem sokat javul a helyzet akkor sem, ha valaki forintokra és környezetszennyezésre fittyet hányva egymás után szaggatja be a különféle csalikat. Milyen lehetőségei vannak hát a pergető horgásznak az akadók közt? Erre a kérdésre igyekszem választ adni egy konkrét pergető szett bemutatásán, és néhány kapcsolódó probléma megválaszolásán keresztül.
Videóval

Mi a csel? - Csukák folyója

Gégény Viktor 2010-11-17 07:00:00
Nagyobb folyóvizeinkben a ragadozóhal-állomány az adott körülményekhez igazodva, szépen felosztja egymás között - térben és időben - az életteret. A harcsa leginkább a zavarosban „halászik”, a balin a felszínt járőrözi, míg a süllő az éjszakás műszakot végzi. A klikkesedett rablók hal-lobbijába a nem éppen csapatjátékos csuka, úgy tűnik, ezen a színtéren nem tud beleszólni. A nagy vízfolyásokban szinte kivétel nélkül az említett nagyragadozó-trió söprögetőjeként, megtűrt vándoraként láttam, hol töréseken, hol hínárszéleken megbújva. Ezek után szinte elképzelhetetlennek tűnt, hogy e magányos (vízi)farkas bármelyik tekintélyes vízhozamú vadvizünk ragadozó-tabelláján átvegye a főszerepet. Mégis megtörtént. A „mostohagyerek” uralma alá hajtott egy folyót…
Videóval

Mi a csel?- Finom spiccel, kis csalikkal

Gégény Viktor 2010-11-08 07:00:00
A plasztikcsalis horgászattal ismerkedésem elején az igazán kis csalikat képtelen voltam úgy elhúzni a nagyobb mélységekben, hogy tudjam, pontosan hol járnak, hogyan dolgoznak odalent, egyáltalán mi is történik velük. Ennek fő oka az volt, hogy a kellően gerinces, érzékeny spiccel ellátott, mégis könnyű bot nem állt akkoriban a rendelkezésünkre. Hosszú éveket kellett várni, míg a kínálatban megjelentek az első, karbon tűspiccel szerelt, eredetileg ultra light csalikkal történő pergetésre szánt pálcák…
Videóval

Csúcsminőségű csukapergető felszerelés - teszt

Gégény Viktor 2010-10-29 07:00:00
Tesztünk első fele azzal ért véget, hogy ígéretet tettem, megosztom az Esox Soft Bait botról és a Stradic 4000 FC orsóról „terepen” szerzett tapasztalataimat, benyomásaimat. Nem tudom, ki hogy van vele, nekem elsősorban nem a száraz paraméterek, inkább a személyes tapasztalat az, ami meggyőző tud lenni, ha egy-egy új bottal, orsóval, zsinórral vagy egyéb horgászeszközzel ismerkedem. Nyilvánvaló emellett, hogy a képernyő előtt nehéz mihez viszonyítanunk, így persze kellenek azok a „fránya” számadatok. Most én mégis egy másik oldaláról próbálom a dolgot érzékletessé tenni, mégpedig úgy, ahogy azt az évek horgászrutinja mondatja velem.
Videóval

Csúcsminőségű csukapergető felszerelés teszt

Gégény Viktor 2010-10-22 07:00:00
Legutóbbi horgászatom során a Shimano „Cross The Line” sorozatának több szempontból is különleges pergető botját, a Speed Master család Esox Soft Bait névre keresztelt darabját kaptam meg tesztelésre. A SpeedMaster név sokunknak ismerősen cseng, az „esox” csukát jelent, a „soft bait” pedig lágy csalit. A magas minőségű XT100-as karbonból és bioszál (Biofibre) keverékéből létrejött botot kifejezetten nagy plasztik csalikkal, gumihalakkal, twisterekkel történő horgászatra fejlesztették ki, megnevezését tekintve célzottan csukahorgászatra. Bár valóban egy tipikusan nagy csukás vízre, a Harsányi-horgásztóra indultam kipróbálni, az már a horgászat elején kiderült, hogy a bot ennél lényegesen sokoldalúbban használható.
Videóval

Mi a csel? - Bodrogi balinok

Gégény Viktor 2010-10-06 07:00:00
Első Haldorádós írásom apropóján üdvözlöm a kedves Olvasókat! Legelőször is egy kulisszatitokkal kezdeném, már ha egyáltalán annak tekinthető, hogy a Haldorádó zászlaja alatt egy olyan sorozat létrehozását ötlöttük ki, mely kissé rendhagyó módon szeretné bemutatni a rablóhalak - főként pergető - horgászatát. Kisfilmjeimnek a beszédes Mi a csel? főcímet választottam, mely egyben az egyes epizódok küldetésére is utal. Ahogy azt tőlem más fórumokon már megszokhatták, most sem szándékozom fukarkodni az őszinteséggel. Igyekszem elmondani - és immár bemutatni is - egy-egy pergetős szituáció sokszor homályban maradó, apró trükkjeit éppúgy, mint a fontos elveket és irányokat, vagy éppen azt, hogy az adott napon mi volt a „csel”, milyen kulcsfontosságú részlet állt a horgászat középpontjában.
Termék katalógus

Haldorádó
Katalógus

Megjelent a Haldorádó 2025 termékkatalógus, lapozz bele!

Tovább

10másodperc múlva átirányítunk a fizetési felületre.